Psychologia

"Gonitwa za doskonałością nie zna granic". Jak nauczyć się odpuszczać?

Psychologia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Wyluzuj… co dostajemy, gdy odpuszczamy
Wyluzuj… co dostajemy, gdy odpuszczamyDzień Dobry TVN
wideo 2/11
Dzień Dobry TVNWyluzuj… co dostajemy, gdy odpuszczamy

Wielu z nas żyje w ciągłym stresie. Dąży do perfekcji. Ulega gonitwie za doskonałością, która nie zna granic. To obciąża psychikę. Dlatego w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholożką dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską o odpuszczaniu. Jak posiąść tę umiejętność? Kiedy warto powiedzieć sobie "stop"?

Dążenie do perfekcji

Dążenie do perfekcji nie jest złe. Problem pojawia się, kiedy doskonałość zaczynamy stawiać na pierwszym miejscu kosztem zaspokojenia innych potrzeb. - Bardzo wielu ludzi myśli, że trzeba się napinać, iść na całość, ekstremalnie wkładać jakąś energię, wysiłek. (...). Taki perfekcjonizm, gonitwa za doskonałością nie zna granic. Może to być małe dziecko, ktoś w zaawansowanym wieku - zauważa dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska w Dzień Dobry TVN.

Zdaniem psycholożki, niemożność odpuszczenia wiąże się z pewnymi wzorcami. - Takie maleństwo, które na świat przychodzi, chce się po prostu cieszyć i czasami udaje się, jak jest twardy charakter. Jak rozpycha się i nie chce się poddać, no to ocaleje. Natomiast bardzo wiele osób ulega takim naciskom, dążeniom. Jest jeden kardynalny błąd strasznie często popełniany przez rodziców, nauczycieli, dorosłych w ogóle - to jest porównywanie. "Dlaczego nie jesteś taki jak Jasio?", "Małgosiu, co z tobą jest? Popatrz Hania tak świetnie sobie poradziła". (...) To zostawia piętno, wdrukowuje się w świadomość, nawet podświadomość, że niezależnie od wszystkiego (...) po prostu nic się nie liczy, tylko być jak najlepszym w wyścigu - mówiła terapeutka.

Jak nauczyć się odpuszczać?

Dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska podkreśliła, że odpuszczania można się nauczyć z pomocą terapii, a nawet i bez niej. - Szczęśliwie wszyscy mamy płaty czołowe i skroniowe, czyli magazyn rozumu. (...) Przede wszystkim nie zajmujmy się tą gonitwą za doskonałością. Nie chcę powiedzieć, że wobec tego odpuścimy, nic nie róbmy, połóżmy się na kanapie, życie samo sobie popłynie i poniesienie - nie, nie. To nie jest symetryczna taka odwrotność albo się napinam, albo całkowicie luzuje. Jest środek prowadzący do harmonii, to jest przede wszystkim poczucie wartości. Poczucie wartości to jest struktura wewnętrzna, która, krótko mówiąc, prostym językiem lubię być sobą - wyjaśniła nasza gościni.

Jak porodziła psycholożka, do poczucia wartości wystarczy to, że uznamy, że moje miejsce jest tu, w świecie. I wcale nie trzeba na nie zasłużyć. Zdaniem specjalistki warto przyjrzeć się towarzystwu, z którym spędza się czas. - Jeżeli jestem otoczona sępami, szakalami i hienami, które tylko czekają na jakąś moją słabość, no to ciężko mi będzie. Otocz się przyjaciółmi - podkreśliła dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Jak zrezygnować z toksycznej relacji? Co dają nam zmiany w życiu? Dowiesz się tego z materiału wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości