"Nie spodziewałem się, że to dla kobiet może być ważne".
Iga Świątek, najlepsza i najbardziej utytułowana polska tenisistka, otrzymała Pozytywkę Dzień Dobry TVN, a rozmawiając z Damianem Michałowskim opowiedziała o presji, odczuciach na korcie i słowach, które mówi do siebie podczas gry.
Jak radzić sobie z wszechobecną presją?
Święta Wielkanocne trwają krótko, ale są bardzo intensywne. Psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz zdradziła, co zrobić, żeby mimo to odpocząć i się zrelaksować. Ma też kilka wskazówek dla osób, które muszą się nauczyć zwalniać i odpuszczać.
"Przez dwa tygodnie jadłem tylko ziemniaki".
Czy ten problem dotyczy każdego sportowca?
Wielu z nas żyje w ciągłym stresie. Dąży do perfekcji. Ulega gonitwie za doskonałością, która nie zna granic. To obciąża psychikę. Dlatego w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholożką dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską o odpuszczaniu. Jak posiąść tę umiejętność? Kiedy warto powiedzieć sobie "stop"?
Noc sylwestrowa zbliża się wielkimi krokami zatem to ostatni dzwonek, by zastanowić się, jak chcemy spędzić tę wyjątkowy czas. Jedni chcą się bawić do białego rana, a drudzy wolą w ciepłych kapciach posiedzieć w domowym zaciszu. O tym, jak nie tu nie ulec presji i zorganizować ten czas po swojemu porozmawialiśmy z Jakubem B. Bączkiem, trenerem mentalnym i psychologiem sportu.
Dla wielu ludzi dotrzymanie terminów może stanowić spore wyzwanie. Nic tak nie wzmaga w nas strachu i stresu, jak napięte terminy, których musimy dotrzymać. Jak poradzić sobie z ciągłą presją deadline'ów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział socjolog, dr Tomasz Marcysiak.
Szantaż emocjonalny to jedna z technik manipulacji, która stosowana jest zarówno przez agresorów oraz osoby stosujące przemoc, jak i przez jednostki zaburzone, cierpiące np. na zaburzenie borderline. Szantaż emocjonalny uważany jest za jeden z przejawów przemocy emocjonalnej oraz stalkingu, czyli nękania drugiej osoby.
Igrzyska w Tokio przeszły do historii. Tadeusz Michalik i Paweł Fajdek wrócili z brązowymi medalami, z których dumna jest cała Polska. O sukcesie, wyrzeczeniach i karierze porozmawialiśmy ze sportowcami oraz ich bliskimi: Pauliną Trawińską, narzeczoną zapaśnika, Moniką Michalik, brązową medalistką w Rio i trenerem Szymonem Ziółkowskim.
Zbliżające się walentynki mogą być szczęśliwym dniem, o ile dwoje partnerów ma podobne podejście, co do jego obchodów. Niestety, często zdarza się, że presja wynikająca z komercjalizacji tego dnia, może też wywołać u par spore konflikty. Nie wspominając o singlach, którym w tym czasie szczególnie może doskwierać samotność.
Demi Lovato przez naciski ludzi z przemysłu muzycznego straciła radość z tworzenia muzyki. Wokalistka przyznała to w jednym z ostatnich wywiadów. Ujawniła też, że z powodu olbrzymiej presji wpadła w nałogi.
W dzisiejszych czasach rodzice tak organizują dzieciom czas, że mają mnóstwo zajęć pozalekcyjnych. Piłka nożna, judo, balet, języki obce. Dzieciaki zdobywają nowe umiejętności, ale uczą się też tego, że chcą być w czymś najlepsze. Często wymagają od nich tego rodzice. Gdzie kończy się motywacja, a zaczyna się presja? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Dorotę Maciejec.
Policjant to jeden z bardziej stresujących zawodów. W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski i dr Mariusz Sokołowski mówili, jak presja wpływa na życie funkcjonariuszy i na co są narażone rodziny policjantów.
Wielu rodziców marzy, by ich dzieci odnosiły sukcesy sportowe. Z tego powodu wywierają dużą presję na małych sportowców. Takie zachowanie nie pomaga. Jak zatem mądrze wspierać swoje pociechy? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem sportowym dr. Dariuszem Parzelskim i tatą tenisistki Igi Świątek - Tomaszem Świątkiem.
Wielu rodziców pragnie, aby ich dzieci zostały sportowymi mistrzami. Motywując swoje pociechy do ciężkiego treningu, przekraczają granice i zaczynają wywierać zbyt dużą presję. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy terapeutkę Jolantę Zmarzlik i trenera Piotra Borkowskiego, aby zapytać, jak skutecznie wspierać i motywować dziecko, aby nie wywierać na nim presji.
Koniecznośc rywalizacji, szybkie tempo życia i chaos powodują, że mieszkańcy dużych miast szybciej zapadają na choroby psychiczne niż na przykład mieszkańcy wsi. Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do poradni? O kometarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy dr n. med. Magdę Namysłowską, psychiatrę i psychoterapeutę. Jaka jest jej diagnoza?