Rok temu Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km. Od tamtej pory sportowiec mierzy się z coraz większą presją i oczekiwaniami. Jak sobie z tym radzi? Czy ten problem dotyczy każdego sportowca? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział wraz z psychologiem sportu Darią Abramowicz.
Presja bycia na szczycie
Dawid Tomala jest mistrzem olimpijskim z Tokio w chodzie na 50 km. Od czasu spektakularnego zwycięstwa ciągle mierzy się z presją bycia mistrzem. Dodatkowym obciążeniem dla Dawida jest nawracający problem z kolanem, który był powodem rezygnacji z uczestnictwa w mistrzostwach Europy.
- Bardzo wiele ludzi nie wyobraża sobie, że mogę zająć drugie miejsce, tylko zawsze muszę wygrywać - tłumaczy w Dzień Dobry TVN. Historia Dawida nie jest jedyną taką w świecie sportu. Jak mistrzowie dbają o swoje zdrowie psychiczne? W studiu opowiedziała o tym psycholog sportu Daria Abramowicz.
Jak poradzić sobie z presją?
Jak tłumaczy ekspertka, gdy sportowiec osiąga sukces, zaczynają się pojawiać wobec niego oczekiwania. - W tej sytuacji bardzo trudno jest uprawiać sport na swoich warunkach, dla siebie. Mieć takie poczucie, że ma się prawo robić to w swoim tempie - zaznacza.
- Chcę mieć dalej swój obszar mimo tego, że chcę dawać radość innym. Chce to łączyć, ale myśleć, że jest to moje szczęście - dodaje Dawid Tomala.
Co zrobić, by presja budziła pozytywną motywację, a nie budziła obawy czy zwątpienie? - Trzeba pilnować, żeby uprawiać sport dla siebie. Wyznaczać sobie realne cele. Warto pomyśleć, na co my mamy wpływ - podkreśla psycholog sportowy.
Według mistrza olimpijskiego istotne w tym procesie jest też wsparcie bliskich. Oprócz tego, od nadchodzącego sezonu zaczyna też pracę z psychologiem. - Nie mogę się doczekać, bo chciałbym wiedzieć, co dla mnie przygotuje - podsumowuje Dawid Tomala.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Rodzice wypisują zwolnienia z WF-u, bo dziecko się spoci". Dlaczego jeszcze uczniowie unikają ćwiczeń?
- 9-latek bił w naszym programie rekord w zwisie na drążku. "Doszedł do świetnej formy"
- Kyudo, czyli nietypowa pasja. "Zawsze chciałam w swoim życiu władać łukiem albo szpadą"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News