Sport i fitness

Kyudo, czyli nietypowa pasja. "Zawsze chciałam w swoim życiu władać łukiem albo szpadą"

Sport i fitness

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Małgo Fall
Polka zakochana w japońskim łucznictwie

Helena Pawłowska od dzieciństwa marzyła o tym żeby władać łukiem albo szpadą. Trafiła na kyudo, czyli tradycyjny łuk japoński wykonany z bambusa. To w tamtym regionie przedmiot święty, a jego budowa nie zmienia się od lat.

Helena Pawłowska o kyudo

Helena Pawłowska w dzieciństwie nie interesowała się literaturą dziewczęcą. Zdecydowanie chętniej czytała książki przygodowe, np. "Robin Hood", z którym zresztą się utożsamiała.

- Zawsze chciałam w swoim życiu władać łukiem albo szpadą. W pewnym momencie trafiłam na kyudo. To jest tradycyjny łuk japoński wykonany z bambusa. Jest bardzo prosty w swojej konstrukcji. Europejczycy jak przestali trafiać w tarczę, to stwierdzili, że coś z tym łukiem jest nie tak. To dodamy celownik, to dodamy stabilizację lotu strzały. Tak, żeby jak najbardziej pomóc jej trafić w tarczę. Łuk w Japonii jest przedmiotem świętym, więc nie można czegoś, co jest idealne, ulepszyć.

Kyudo wiąże się także z wykonywaniem pewnej choreografii tanecznej, jest to także sport grupowy. To, co dzieje się w trakcie takiego pokazu, można porównać do teatru. Helena Pawłowska dostała szansę uczyć się na jednym z najlepszych uniwersytetów, który specjalizuje się w kyudo.

Trening kyudo
Trening kyudo Źródło: Dzień Dobry TVN

Trening kyudo

Helena Pawłowska przyjechała do studia Dzień Dobry TVN, aby w trakcie programu pokazać prowadzącym Małgorzacie Rozenek-Majdan oraz Krzysztofowi Skórzyńskiemu, jak wygląda trening kyudo. Towarzyszy temu cały rytuał.

- Jestem w kimonie, dlatego muszę podwiązać rękawy. W przypadku pan, które strzelają w kimonie, podwiązuje się rękawy, a panowie zdejmują jeden rękaw kimona. Podwiązujemy, żeby nie przeszkadzały nam podczas strzelania - tłumaczyła nasza gościni. - Łuk zawsze trzymamy w lewej ręce za rączkę, która znajduje się na jednej trzeciej wysokości - dodała.

Później należy przejść ośmioetapowy proces strzelania, który wygląda bardzo teatralnie. Każdy z nich ma swoją nazwę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości