Psychologia

Dlaczego trzeba się nauczyć odpoczywać? Psycholog wyjaśnia, czym jest stresslaxing

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Stresslaxing: choć odpoczywamy to nie wypoczywamy
Stresslaxing: choć odpoczywamy to nie wypoczywamyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Praca pochłania lwią część naszego życia. Część z nas cały czas o niej myśli, nie potrafi się od niej odciąć i daje sobie szans na regenerację. Co można z tym zrobić? Jak nauczyć się odpoczywać? Co to jest stresslaxing? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psycholog Magdaleną Chorzewską.

Co to jest stresslaxing?

Stresslaxing to brak umiejętności relaksu, nieumiejętność oddzielania pracy od życia prywatnego.

- To jest syndrom, kiedy mamy odpoczywać, bo wiemy, że mamy czas na odpoczynek, ale stresujemy się tym, [...], bo nie będziemy robić tego, co mamy z tyłu głowy - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Magdalena Chorzewska, psycholog.

Część z nas ma wyrzuty sumienia, gdy zajmuje się czymś innym niż praca lub ma poczucie, że nie wykorzystuje w pełni swojego wolnego czasu, że nie robi nic wartościowego. Co gorsza, jeśli już próbujemy się relaksować, to zdarza się, że nic z tego nie wychodzi.

- Bardzo modna jest medytacja. Ten, kto próbował medytować, wie, że do głowy wpadają wszystkie najczarniejsze myśli. Pojawiają się wszystkie najbardziej przykre emocje na początku i trzeba to albo przetrwać i przeżyć, albo niestety, osoba będąca pod wpływem stresu bardzo szybko rezygnuje i czuje się jeszcze gorzej, w związku z tym, że nawet to jej nie wyszło - tłumaczyła specjalistka.

Jak się relaksować?

Nie ma jednej metody na relaks i każdy człowiek musi odkryć, co mu pomaga. W ocenie naszej rozmówczyni, bardzo ważne jest, aby w czasie pracy znaleźć kilka minut na odpoczynek.

- Jeśli pracujemy, wstańmy na chwilę od biurka, wyjdźmy na spacer, nawet jeśli pracujemy osiem godzin w ciągu dnia. Zróbmy sobie przerwę i wyjdźmy na spacer do parku. Wstańmy, wyjdźmy na balkon, napijmy się kawy na balkonie, zadzwońmy do kogoś - zmieńmy temat, przekierujmy uwagę - radziła psycholożka.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że brak odpoczynku może być groźny dla naszego zdrowia, dlatego nie należy z niego rezygnować.

- Jeżeli człowiek zaniedba relaks, to napięcie będzie tak duże, że w którymś momencie zareaguje epizodem depresyjnym albo zaburzeniami lękowymi. Bardzo wiele osób, które cierpią na stresslaxing, [...] już mają wyższy poziom tego lęku. Musimy się relaksować po to, żeby nasze ciało było zdrowe, po to, żeby nasza głowa była wolna, po to żebyśmy mieli lepszą jakość życia - podkreślała Magdalena Chorzewska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości