Masowe kontrole zwolnień lekarskich w czasie pandemii. ZUS wstrzymuje zasiłki

pandemia, lekarz, choroba, zus, zwolnienie
boonchai wedmakawand/Getty Images
Aż 200 tys. zwolnień lekarskich zakwestionował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2020 roku. Inspektorzy podkreślają, że kontrole w czasie pandemii są bardziej skuteczne niż w poprzednich latach. Na czym polega różnica?

Pandemia a kontrole ZUS

Jak podaje "Fakt", w czasie pandemii inspektorzy ZUS przeprowadzili ponad ćwierć miliona kontroli. Zasiłki chorobowe zostały wstrzymane lub zmniejszone w przypadku 200 tysięcy osób - to o ok. 180 tysięcy więcej niż w 2019 roku. Oszczędności wyniosły ćwierć miliarda złotych.

Obecnie przedstawiciele ZUS-u nie odwiedzają chorych w domach. Kontrole w czasie pandemii polegają na dokładnej analizie dokumentacji przesłanej do przez pracodawców.

- Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich, także osoby, które kiedyś były już pozbawione prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnienia – powiedział w rozmowie z "Faktem" rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski. - Sprawdzamy także osoby, które mają bardzo wysoką podstawę wymiaru zasiłku albo przebywają na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia – dodał.

ZUS sprawdza zwolnienia kobiet w ciąży

Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację wielu kobiet w ciąży i będących na urlopach macierzyńskich. W wyniku obniżenia lub cofnięcia zasiłków oszczędzono kolejne 226 mln zł. Ma to związek z pułapką, w jaką wpadły kobiety, których zakłady pracy skorzystały z tarcz antykryzysowych i obniżyły pensje pracowników. To niekorzystnie wpłynęło na sposób naliczania zasiłków wypłacanych w czasie ciąży i po narodzeniu dziecka.

Nowe zasady przyznawania zasiłków

Rząd planuje zmiany w zasadach wypłaty zasiłków z powodu L4. Według nowych przepisów, po 182 dniach (czyli 6 miesiącach) przebywania na L4, nie będzie można od razu pójść na kolejne płatne zwolnienie.

Zobacz wideo: Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na dobrostan ludzi na całym świecie?

Cover Video/x-news

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: Fakt

podziel się:

Pozostałe wiadomości