Jak bardzo negatywne skutki będzie miała pandemia? Raport na ten temat przygotował Polski Instytut Ekonomiczny. Jego wyniki nie napawają optymizmem. Koronakryzys odbije się na młodym pokoleniu - wpłynie nie tylko na jego edukację i rynek pracy, ale też na zdrowie psychiczne.
Młode pokolenie a ekonomiczne skutki pandemii
Dane zawarte w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego udostępnił Business Insider Polska. Wskazują one, że przez koronakryzys obecni przedstawiciele młodego pokolenia będą w przyszłości zarabiać o ponad 6 proc. mniej.
Największe straty obejmą absolwentów uczelni wyższych - w przypadku mężczyzn sięgną one 56 tys. dolarów, zaś w przypadku kobiet 43 tys. dolarów.
- (…) Istotną składową są obliczane na 15,5 biliona dolarów koszty wzrostu trwałego bezrobocia, a także szacowane na 5,7 biliona dolarów koszty wynikające ze spadku wynagrodzeń młodych pracowników w nadchodzącym 15-leciu – czytamy w raporcie.
Zła sytuacja na rynku pracy może z kolei wiązać się ze spadkiem liczby zawieranych małżeństw i wzrostem liczby rozwodów, a także obniżoną dzietnością. Bezrobocie sprzyja także wzrostowi patologii społecznych, w tym przestępczości i alkoholizmu.
Spadek kondycji psychicznej młodych
Osłabienie szans na rynku pracy, spadek perspektyw stabilnego zatrudnienia, skutki izolacji społecznej i stres wynikający z potencjalnych skutków zarażenia koronawirusem wpływają na ciągle pogarszającą się kondycję psychiczną młodych ludzi.
Eksperci szacują, że całkowity roczny wzrost kosztów ekonomicznych, spowodowanych rosnącymi problemami w sferze zdrowia psychicznego związanymi z COVID-19, wynosi ponad 400 mld dolarów.
Sytuacja młodych już się nie polepszy?
Autor raportu PIE, Krzysztof Kutwa wskazuje, że niemożliwe jest całkowite zniwelowanie kosztów pandemii i jej wpływu na sytuację młodych ludzi. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna.
- Po pierwsze, kluczowe będzie podniesienie nakładów na edukację oraz towarzyszący im program wyrównywania strat w wiedzy, umiejętnościach i kwalifikacjach młodego pokolenia. Jest to warunek konieczny przyszłej konkurencyjności młodych ludzi na rynku pracy. Ponadto, ważne jest zwiększenie strumienia środków przeznaczanych na zdrowie psychiczne – podkreśla Kutwa.
Zobacz wideo: Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na dobrostan ludzi na całym świecie?
Zobacz także:
- Robisz detoks na wiosnę? Upewnij się, że naprawdę go potrzebujesz
- "Kim jesteś?". IPN szukał młodej żołnierki ze zdjęcia sprzed 70 lat. Dziennikarze odkryli jej tożsamość
- Edyta i Cezary Pazurowie w podróży poślubnej. Pieniądze zbierali przez 13 lat, teraz są w raju: "Zasłużyliśmy na to"
Autor: Kamila Glińska
Źródło: Business Insider Polska
Źródło zdjęcia głównego: Solskin/Getty Images