bezrobocie

  bezrobocie

  Dobra wiadomość dla osób, które pozostają bez pracy. Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych. To druga podwyżka w tym roku. Wyższe świadczenie otrzymają wszyscy bezrobotni – nie tylko ci nowo rejestrujący się, ale też osoby, które już pobierają zasiłek.

  Pandemia koronawirusa odcisnęła mocne piętno na rynku pracy. Zmiany dotykają większość pracowników, pracodawców czy osoby, które na skutek obecnej sytuacji są zmuszone do tego, by znaleźć nowe zatrudnienie. Na temat ten rozmawialiśmy z ekspertką rynku pracy Natalią Bogdan, a Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, jak wyglądają poszukiwania pracy.

  Są osoby, które do pomocy państwa podchodzą w sposób biznesowy - żyją z wielu zasiłków, a gdy ktoś proponuje im pracę za najniższą krajową, wybuchają śmiechem. Ludzie ci nazywani są zawodowymi bezrobotnymi. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. Mirosława Grewińskiego z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, by zapytać, dlaczego w Polsce możliwe jest kumulowanie zasiłków, jaki jest błąd systemu i, jak można go naprawić.

  4 proc. pracodawców zapowiada wzrost wynagrodzenia, natomiast 32 procent - zatrudnienia. Czy naprawdę będziemy zarabiać więcej? O minimalnych płacach, poziomie bezrobocia, programie 500+ i fali ekonomicznego optymizmu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z ekonomistą Pawłem Blajerem.

  Z badań CBOS wynika, że w Polsce problem bezrobocia dotyczy obecnie 21 proc. gospodarstw domowych, a mianem bezrobotnego określa się 9 proc. dorosłych Polaków. Niestety wiele z tych osób nie może znaleźć pracy od ponad roku. Z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem i trenerem międzynarodowym Mateuszem Grzesiakiem zastanawialiśmy się, jak bezrobocie wpływa na kobietę, a jak na mężczyznę i jak sobie radzić, kiedy nie ma się pracy.

  Prawie 10 proc. Polaków jest zagrożonych skrajnym ubóstwem. Źródeł biedy jest wiele. Jedną z głównych przyczyn jest bezrobocie. Co jeszcze? Czym jest relatywna miara ubóstwa, a czym ustawowa? Jak pomóc tym, którzy są w takiej sytuacji? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Czaplę, stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka oraz Karolinę Wigurę, socjologa.

  Powiatowe Urzędy Pracy kojarzą się nam z długimi kolejkami i mało atrakcyjnymi ofertami pracy. Jednak wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rynku powoli się zmienia. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki spotkał się z Radosławem Czerwińskim - pracownikiem łódzkiego urzędu pracy, w którym pojawiła się niecodzienna oferta. Jak wysokie wynagrodzenie oferuje pracodawca tej wyjątkowej propozycji? Jakie wymagania musi spełnić potencjalny pracownik i czy każdy ma szansę je spełnić? Czy stereotyp, że urząd pracy to instytucja dla osób bez wykształcenia, zostanie w końcu przełamany? Kim są ludzie zarejestrowani w urzędach?