Główny Urząd Statystyczny poinformował o stopie bezrobocia w sierpniu. Wyniosła ona 5,0 procent w stosunku do 5,0 procent we wcześniejszym miesiącu. Dokładnie taki wynik przewidzieli analitycy.
Sprawdź szczegóły.
Bezrobocie to społeczny problem, który dotyka wszystkie kraje w różnym stopniu. Jego skutkiem jest wiele problemów ekonomiczno-gospodarczych zarówno dla samej gospodarki, jak i osoby bezrobotnej. Co warto wiedzieć o bezrobociu w Ogólnopolskim Dniu Walki z nim?
Praca to nie tylko pieniądze. Dzięki niej zyskujemy niezależność i możliwość decydowania o osobie. Niestety, jak pokazują dane zebrane przez Narodowy Bank Polski na każde tysiąc osób ponad 800 jest bez pracy. Dlaczego nie chcemy pracować i jakie mogą być tego konsekwencje?
Czesław Mozil przez ostatnie miesiące był bezrobotny i teraz bardzo cieszy się z powodu ponownej możliwości organizowania koncertów na żywo. Muzyk udzielił właśnie wywiadu portalowi onet.pl, w którym wyjawił jednak, że musi zwolnić tempo życia. Z jakiego powodu?
Rząd zmienia wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Od 1 czerwca osoby, które utraciły pracę, będą otrzymywały zapomogę w wysokości 1240,80 zł. To oznacza wzrost o 3,4 proc. Od czego zależy wysokość tego zasiłku?
W lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,5 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu ze styczniem przybyło ponad 9 tysięcy osób bez pracy.
Jak bardzo negatywne skutki będzie miała pandemia? Raport na ten temat przygotował Polski Instytut Ekonomiczny. Jego wyniki nie napawają optymizmem. Koronakryzys odbije się na młodym pokoleniu - wpłynie nie tylko na jego edukację i rynek pracy, ale też na zdrowie psychiczne.
Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze rynku pracy. Wiele osób straciło posadę, trudności z zatrudnieniem mają również ci, którzy dopiero zaczynają karierę. "New York Times" tych ostatnich nazwał "pokoleniem COVID-19".
Dobra wiadomość dla osób, które pozostają bez pracy. Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych. To druga podwyżka w tym roku. Wyższe świadczenie otrzymają wszyscy bezrobotni – nie tylko ci nowo rejestrujący się, ale też osoby, które już pobierają zasiłek.
Pomimo pandemii liczba zwolnień nie wzrasta. Pracodawcy mają świadomość, że problem braku siły roboczej w Polsce nie zostanie rozwiązany z dnia na dzień. Utrzymywanie pracowników, a także stopniowe zwiększanie liczby zatrudnionych ma swoje pozytywne skutki - liczba wyrejestrowanych ze spisów bezrobotnych wzrosła w lipcu o blisko 10 tys.
W życie weszła ustawa o dodatku solidarnościowym wprowadzona w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Zasiłek w wysokości 1400 zł będzie przysługiwał osobom bezrobotnym. Jakie są warunki przyznawania świadczenia, kto może się o nie starać i do kiedy trzeba złożyć wniosek?
Pandemia koronawirusa odcisnęła mocne piętno na rynku pracy. Zmiany dotykają większość pracowników, pracodawców czy osoby, które na skutek obecnej sytuacji są zmuszone do tego, by znaleźć nowe zatrudnienie. Na temat ten rozmawialiśmy z ekspertką rynku pracy Natalią Bogdan, a Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, jak wyglądają poszukiwania pracy.
Są osoby, które do pomocy państwa podchodzą w sposób biznesowy - żyją z wielu zasiłków, a gdy ktoś proponuje im pracę za najniższą krajową, wybuchają śmiechem. Ludzie ci nazywani są zawodowymi bezrobotnymi. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. Mirosława Grewińskiego z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, by zapytać, dlaczego w Polsce możliwe jest kumulowanie zasiłków, jaki jest błąd systemu i, jak można go naprawić.
4 proc. pracodawców zapowiada wzrost wynagrodzenia, natomiast 32 procent - zatrudnienia. Czy naprawdę będziemy zarabiać więcej? O minimalnych płacach, poziomie bezrobocia, programie 500+ i fali ekonomicznego optymizmu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z ekonomistą Pawłem Blajerem.
Z badań CBOS wynika, że w Polsce problem bezrobocia dotyczy obecnie 21 proc. gospodarstw domowych, a mianem bezrobotnego określa się 9 proc. dorosłych Polaków. Niestety wiele z tych osób nie może znaleźć pracy od ponad roku. Z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem i trenerem międzynarodowym Mateuszem Grzesiakiem zastanawialiśmy się, jak bezrobocie wpływa na kobietę, a jak na mężczyznę i jak sobie radzić, kiedy nie ma się pracy.
Prawie 10 proc. Polaków jest zagrożonych skrajnym ubóstwem. Źródeł biedy jest wiele. Jedną z głównych przyczyn jest bezrobocie. Co jeszcze? Czym jest relatywna miara ubóstwa, a czym ustawowa? Jak pomóc tym, którzy są w takiej sytuacji? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Czaplę, stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka oraz Karolinę Wigurę, socjologa.
Powiatowe Urzędy Pracy kojarzą się nam z długimi kolejkami i mało atrakcyjnymi ofertami pracy. Jednak wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rynku powoli się zmienia. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki spotkał się z Radosławem Czerwińskim - pracownikiem łódzkiego urzędu pracy, w którym pojawiła się niecodzienna oferta. Jak wysokie wynagrodzenie oferuje pracodawca tej wyjątkowej propozycji? Jakie wymagania musi spełnić potencjalny pracownik i czy każdy ma szansę je spełnić? Czy stereotyp, że urząd pracy to instytucja dla osób bez wykształcenia, zostanie w końcu przełamany? Kim są ludzie zarejestrowani w urzędach?