Wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Ile wynosi świadczenie?

Złotówki
Getty Images
Źródło: iStockphoto
Dobra wiadomość dla osób, które pozostają bez pracy. Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych. To druga podwyżka w tym roku. Wyższe świadczenie otrzymają wszyscy bezrobotni – nie tylko ci nowo rejestrujący się, ale też osoby, które już pobierają zasiłek.

Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi

Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych. W pierwszych 90 dniach wyniesie on 1200 zł , a w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku – 942,30 zł .

Podwyższenie zasiłku zakłada ustawa o dodatku solidarnościowym, która weszła w życie w drugiej połowie czerwca.

Na jej mocy wprowadzony został dodatek solidarnościowy, który – w wysokości 1400 zł – przysługiwał osobom, które straciły pracę w wyniku kryzysu spowodowanego epidemią. Świadczenie było przyznawane maksymalnie na 3 miesiące, w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.

Dodatek solidarnościowy wprowadziliśmy z myślą o osobach, które utraciły pracę w czasie epidemii. Jednocześnie, dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy, ustawa o dodatku solidarnościowym zakładała podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. Podwyżka zaczyna obowiązywać od września

– powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych - komu przysługuje

Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni – nie tylko nowo rejestrujący się, ale też ci, którzy już pobierają zasiłek.

Podwyższenie kwoty zasiłku wiąże się z podwyższeniem wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych, np. stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych, dodatku aktywizacyjnego czy świadczenia integracyjnego dla uczestników centrów integracji społecznej

– wskazała minister Maląg.

Pozostałe zasady przyznawania obniżonej i podwyższonej kwoty zasiłku, w zależności od stażu pracy, pozostaną niezmienione.

Zasiłek dla bezrobotnych

Dotychczas zasiłek dla bezrobotnych wynosił 881,30 zł w pierwszych 90 dniach i 692 zł w późniejszym okresie. Według rządowych szacunków łączny koszt podniesienia wysokości podstawowego zasiłku do 1200 zł od września wyniesie w tym roku ok. 658,6 mln zł.

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzona została jeszcze jedna zmiana. Zakłada ona zaliczenie do 365 dni pracy warunkujących możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, okresu pracy w obniżonym wymiarze etatu i z obniżoną wysokością wynagrodzenia poniżej pensji minimalnej. Zmiana dotyczy osób, którym na podstawie marcowej ustawy covidowej zmniejszono wymiar czasu pracy, skutkujący obniżeniem wysokości wynagrodzenia poniżej płacy minimalnej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dłużej. Obejrzyj wideo:

x-news

Zobacz też:

Klawiatury w folii spożywczej. Jak szkoły przygotowują się na rozpoczęcie roku?

Pomysły mające zapewnić bezpieczeństwo dzieci w szkołach: "To metody na zasadzie śliny i sznurka"

Od 2 września nowa lista państw z zakazem przylotów do Polski. Czy jest na niej Hiszpania?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości