Newsy

Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy. Premier ujawnił kwotę

Mateusz Morawiecki

x-news

Newsy

Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy. Premier ujawnił kwotę

Mateusz Morawiecki

x-news

Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony z obecnych 860 zł do 1,2 tys. zł - zapowiada premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówi też o osłonie w postaci dodatku solidarnościowego. To programy osłonowe dla osób, które stracą pracę w wyniku pandemii koronawirusa.  Ile wyniesie nowe świadczenie? 

Zasiłek dla bezrobotnych 2020 

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził  w poniedziałek zakład  produkcyjny w Radziejowicach. Podczas zorganizowanej tam konferencji prasowej mówił o podwyższeniu świadczenia dla osób bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony z obecnych 860 zł do 1,2 tys. zł

- powiedział szef rządu.

Tak jak zaproponował pan prezydent Andrzej Duda, będziemy podnosić zasiłek dla osób bezrobotnych. Cieszymy się, że ten przyrost osób bezrobotnych, osób, które tracą pracę, jest o wiele, wiele niższy niż wszystkie prognozy, które były wcześniej. Ale jednocześnie ten przyrost jest. To są nowe tysiące osób, które straciły środki do życia

- mówił premier Morawiecki.

Jak podkreślił, ma to być jeden z dwóch programów osłonowych dla osób, które stracą pracę w wyniku pandemii koronawirusa. Drugim ma być proponowany przez prezydenta dodatek solidarnościowy wysokości 1,3 tys. zł. Ma być on przyznawany przez 3 miesiące.

Zasiłek dla bezrobotnych - wysokość

Obecnie kwota zasiłku, na jaką może liczyć bezrobotny, to 861,4 zł brutto, a po trzech miesiącach 676,4 zł brutto. Świadczenie przysługuje tylko tym, którzy pracowali przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatniego półtora roku. 

Według ekonomistów, do końca 2020 roku stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie do 10 proc. To dwa razy więcej niż obecnie. 

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
52
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
15.05.2020
Magda
Świetnie, czyli w tym kraju naprawdę nie opłaca się pracować. Wstyd!
15.05.2020
Marcysia
A co z tymi Panie Ministrze, którzy są bez prawa do zasiłku? Tymi, którzy podjęli pracę ale pracowali za krótko by nabrać do zasiłku prawa a zostali zwolnieni lub nie przedłużono im umów o pracę?! Ci w tym momencie zostali też bez środków do życia!