ZUS sprawdzi, co robimy na L4
Nie jest tajemnicą, że wiele osób prosi lekarzy o wystawienie "lewego" zwolnienia lekarskiego. Dzięki niemu nie muszą chodzić do pracy, ale dalej otrzymują wynagrodzenie. Ten wolny czas część poświęca na zagraniczne wycieczki lub remont mieszkania. ZUS zamierza skończyć z takimi praktyki. Od 2022 roku urzędnik będzie mógł zapytać naszego sąsiada, co tak naprawdę robiliśmy podczas zwolnienia lekarskiego. - Obecnie ZUS nie ma zbyt wielu narzędzi, które pozwalają mu kontrolować osoby, przebywające na L4. Przeprowadza kontrole, ale są to najczęściej wizyty zapowiedziane - powiedziała w Dzień Dobry TVN Małgorzata Pisanko, adwokat.
Ale nie jest to reguła. Zdarzają się sytuacje, gdy pracownik ZUS-u pojawia się u chorego bez zapowiedzi. Co zrobić, jeśli nie było nas w domu? - Możemy uniknąć kary, jeśli udowodnimy, że w czasie wizyty byliśmy u lekarza lub na rehabilitacji - wyjaśniła specjalistka. W sytuacji, gdy coś wzbudzi niepokój urzędnika, ZUS może zdecydować nie tylko o wstrzymaniu dalszych wypłat świadczenia, ale zażądać zwrotu już otrzymanego zasiłku. - Od nowego roku ZUS będzie mógł się cofnąć aż o pięć lat i sprawdzić, czy słusznie otrzymywaliśmy pieniądze - dodała adwokat.
Co zrobić, jeśli przyjdzie do nas pracownik ZUS-u?
Osoby, do których drzwi zapuka pracownik ZUS-u z pytaniem o stan zdrowia sąsiada, mają obowiązek porozmawiać z urzędnikiem i udzielić mu odpowiedzi na pytania. - Świadek nie ma obowiązku pamiętać, co danego dnia robił jego sąsiad i może się zasłonić niepamięcią, ale musi spotkać się urzędnikiem - powiedziała prawniczka. Warto dodać, że wszystkie informacje, które przekażemy pracownikowi ZUS-u, nie będą anonimowe i osoba, której dotyczą będzie miała do nich dostęp.
Na tym jednak nie koniec. W sytuacji, gdy ZUS zdecyduje się nas przesłuchać w sprawie sąsiada, który przebywał lub przebywa na zwolnieniu, zostaniemy wcześniej poinformowani o miejscu i dacie przesłuchanie. Musimy mieć na uwadze, że na przesłuchaniu obecna będzie także osoba, której sprawa dotyczy.
Co w sytuacji, gdy ZUS cofnie nam zasiłek? - Pamiętajmy, że nawet jeśli urząd uzna, że niesłusznie pobieraliśmy świadczenie i możemy wrócić do pracy, to mamy 30 dni na złożenie odwołania i zgłoszenie sprawy do sądu - dodała Małgorzata Pisanko, adwokat.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Jak wygląda walka z depresją? "Przeszłyśmy przez piekło"
- Ewa Chodakowska zachęca do samobadania piersi. "Rak nie wybiera, tutaj najczęściej ratuje nas profilaktyka"
- Poddała się masażowi onkologicznemu: "Spowodował, że zaczęłam oddychać. Wszystko ze mnie odpływało"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News