Czy na zwolnieniu lekarskim można iść na uroczystość pierwszej komunii świętej? Specjalista rozwiewa wątpliwości

Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy
Newsy
Ile kosztuje organizacja komunii?
Ile kosztuje organizacja komunii?
Prezentownik komunijny 2022
Prezentownik komunijny 2022
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Dress code na komunię
Dress code na komunię
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Już za chwilę rozpocznie się sezon komunijny. Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy będąc na zwolnieniu lekarskim wolno im uczestniczyć w uroczystości. Dziennikarze TVN 24 Biznes postanowili zapytać o to specjalistę i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy podczas L4 można uczestniczyć w komunii?

Takie pytanie zadała jedna z internautek. Kobieta na forum w mediach społecznościowych napisała, że jest w ciąży i dostała od lekarza zwolnienie. Użytkowniczka zastanawia się, czy w takiej sytuacji może się pojawić na komunii syna. - Jestem na L4 ciążowym od marca. W maju mam komunię syna. Czy mogę uczestniczyć we mszy świętej, a później uroczystości komunijnej w restauracji? Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast w domu? Muszę to zgłosić w ZUS? - czytamy na Facebooku.

Dziennikarze TVN 24 Biznes o odpowiedź poprosili Pawła Żebrowskiego, rzecznika prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik poinformował, że "w czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia".

Dodał, że na L4 znajduje się cyfra, która określa wskazanie lekarskie oraz to, czy pacjent może wychodzić z domu, czy na przykład musi leżeć. Jeśli na dokumencie widnieje numer "1" to chory powinien leżeć i przebywać w domu. Wolno mu wyjść jedynie do apteki, czy do sklepu. W sytuacji, gdy na druku lekarz wpisał "2", chory może chodzić. Taki kod pojawia się w przypadkach, gdy poruszanie się nie wpływa na stan choroby

- Zwolnienia nie można też wykorzystywać na inne aktywności, które mogłyby wydłużyć okres niezdolności do pracy. W trakcie zwolnienia nie powinniśmy wykonywać żadnych czynności, które mogłyby wydłużyć nasz powrót do zdrowia - tłumaczył Żebrowski.

Ile osób korzysta z L4?

Rzecznik ZUS przekazał dziennikarzom, że w pierwszych kwartale 2024 roku na L4 zostało skontrolowanych 137,2 tys. osób. W przypadku 9,8 tysięcy pacjentów wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę ponad 11 mln 980 tys. zł. Z kolei w 2023 roku przeprowadzono ponad 461 tys. kontroli. Dalszą wypłatę zasiłków chorobowych wstrzymano prawie 29 tys. osób.

Warto dodać, że w 2023 roku w ZUS-ie zarejestrowano 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy wystawionych na łączną liczbę 287,2 mln dni absencji chorobowej. To w porównaniu z 2022 rokiem wzrost o 0,6 proc. i wzrost liczby zaświadczeń lekarskich o 0,2 proc. - czyli o 50,5 tys. zaświadczeń.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN 24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Joanna Rubin/ToL/KO

Źródło: TVN 24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: wideonet/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości