Pieniądze czy prezent na komunię? "Nie każdy może sobie pozwolić na duży wydatek"

Pierwsza Komunia Święta
Ile włożyć do komunijnej koperty?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wiosna to czas, gdy wiele rodzin w Polsce obchodzi jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodych katolików - Pierwszą Komunię Świętą. Jest to wyjątkowy moment zarówno dla dzieci, jak i ich bliskich, pełen radości i duchowej refleksji. Jednakże, w obecnych czasach, oprócz aspektów religijnych, dużą rolę odgrywa także tradycja obdarowywania. Jak więc znaleźć złoty środek między hojnością a rozsądkiem, a także jakie prezenty są najbardziej odpowiednie? Odpowiedzi na te pytania pomogą znaleźć doświadczenia Agnieszki Dzieniszewskiej, mamy dwóch chłopców i Martyny Walczak, ekspertki ds. organizacji wesel i ślubów.

Co kupić dziecku na komunię?

Wielu rodziców zastanawia się, co podarować dziecku z okazji jego święta. Agnieszka, mama dwóch chłopców, podkreśla, że warto uczyć dzieci mniej roszczeniowego podejścia do świata. - Ja, jako rodzic, jestem za tym, żeby rodzice nie kupowali prezentów - stwierdziła. - Chcę uczyć dzieci życia bez oczekiwań, przekazać, że prezenty nie muszą być drogie - dodała.

Jakie rady ma dla gości komunijnych? Czy lista prezentów to dobry pomysł? - Ja jestem przeciwna temu pomysłowi. Warto pamiętać, że nie każdy może sobie pozwolić na duży wydatek - zaznaczyła nasza gościni. Czy konsultacje z rodzicami to dobry pomysł? - Mój brat zadzwonił do mnie skonsultować jaki prezent może zaproponować mojemu synowi i następnie zadzwonił do mojego syna ustalić to z nim - przyznała.

Warto też pamiętać, że najważniejsze jest dostosowanie prezentu do potrzeb i zainteresowań dziecka. Dzieci często oczekują konkretnych prezentów. Można też stawiać na prezenty praktyczne, które będą służyć dziecku przez dłuższy czas, jak kursy edukacyjne.

Ile do koperty na komunię? Jak wręczać prezent?

Kwestia etykiety jest w przypadku wręczania prezentów niezmiernie ważna. - Jeśli dajemy pieniądze, powinniśmy je włożyć do koperty i tej koperty nie zaklejać - podkreśliła Martyna Walczak. - Jeśli chcemy złożyć gdzieś podpis, powinien on się znaleźć na kartce z życzeniami - dodała. Skoro już przy pieniądzach jesteśmy, Marcin Prokop nie mógł nie zapytać o kwotę, jaka powinna się w tej przysłowiowej kopercie znaleźć. - To, oczywiście, nie jest tak, że my jako goście musimy pokryć koszt talerzyka - zaznaczyła nasza gościni. - Musimy patrzeć na własne finanse, upewnić się, czy nas na to rzeczywiście stać - dodała. - To jest około 250 - 300 złotych na osobę - zdradziła Martyna. Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest też stopień pokrewieństwa z dzieckiem przystępującym do Komunii Świętej. - Wiadomo, że chrzestni, rodzice, dziadkowie mogą dać tę kwotę większą - dodała. - Podkreślmy to bardzo wyrazie. Dajemy tyle, na ile nas stać - podkreśliła Dorota Wellman.

Co podarować dziecku zamiast pieniędzy? Propozycje ekspertki znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości