Dziecko pary bez ślubu nie może przyjąć komunii świętej? "Po prostu ich wygonił"

GettyImages-538206982
Źródło: Dzień Dobry TVN
Po co nam spowiedź?
Po co nam spowiedź?
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Już zaraz rozpoczyna się sezon komunijny. Czy każde dziecko może przystąpić do komunii świętej? Niektórzy rodzice żyjący bez ślubu, czy bez drugiego partnera, martwią się, że przez brak sakramentu małżeństwa, ich pociechy nie będą mogły przyjąć eucharystii. Jaka jest prawda?

Kto może przyjąć komunię świętą?

Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie dla wierzących rodzin. W tym dniu dzieci po raz pierwszy przyjmują eucharystię, czyli zgodnie z założeniami wiary katolickiej, prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Przy okazji przygotowań do tego sakramentu, czasem u rodziców pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości.

Niektóre pary zastanawiają się np. czy brak ślubu może być przeciwskazaniem do przyjęcia komunii świętej przez ich dziecko. Na to pytanie postanowił odpowiedzieć w rozmowie z portalem naszemiasto.pl ojciec Kamil Deryło z Klasztoru dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie.

Dziecko pary bez ślubu a komunia

Jak tłumaczył ojciec Kamil Deryło, to, że rodzice nie mają ślubu, nie wpływa na sytuację potomstwa. Zdarza się jednak, że duchownym się to nie podoba. - Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem. Słyszę różne opowieści, np. że proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu, ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. Wtedy nie mam najlepszego zdania o takim księdzu - powiedział.

- Gdy mama jest wierząca, praktykująca, chce, żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody. Wiemy, że sytuacje są różne, mężczyźni uciekają, zostawiając kobietę w ciąży i ona zostaje wtedy sama. Dlaczego, jeśli tata biologiczny nie podołał swojej roli, dziecko nie miałoby przystąpić do komunii? Nie widzę w tym problemu - zaznaczył duchowny.

Ojciec Kamil Deryło dodał, że jego zdaniem nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko i "ono ma prawo do przystąpienia do sakramentu".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości