Duża liczba zwolnień lekarskich w okresie styczeń-luty 2023
W styczniu i lutym tego roku wydano 5,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. W zeszłym roku w tym samym czasie wydanych zaświadczeń było o 16,1 % mniej. Z kolei, w porównaniu do tego okresu, wzrosła liczba absencji chorobowej - o 8,6 %. W lutym tego roku zarejestrowano 2,4 mln takich zaświadczeń na łączną liczbę dni absencji chorobowej w wysokości 24 mln. Absencja chorobowa dotyczy nie tylko choroby własnej, ale również opieki nad dzieckiem i nad innym członkiem rodziny.
- W porównaniu ze styczniem 2023 r. liczba dni absencji chorobowej spadła o 12,9 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich - o 9,9 proc. Natomiast w porównaniu z lutym 2022 r. wzrosła zarówno liczba dni absencji - o 7,1 proc., jak i liczba zaświadczeń lekarskich - o 15,5 proc. - zaznaczyła szefowa ZUS, Gertruda Uścińska.
Przeciętna długość zaświadczenia to 10,31 dnia - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z czego przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 15,92 dnia dla mężczyzn, a 16,41 dla kobiet. Jak podaje portal rynekzdrowia.pl "w okresie styczeń-luty 2023 r. ponad połowę (55,6 proc.) zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom. W tym samym okresie 2022 r. odsetek ten był nieznacznie wyższy i wynosił 55,7 proc.".
Na co chorowali Polacy?
Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego - 20,6%. W porównaniu z zeszłym rokiem było to o 5,7% więcej. Dalej były choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej - 15,8%, ciąża, poród i połóg - 13,7%, urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych - 11,8%. Na ostatnim miejscu znalazły się zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania - 9,8%.
Jednocześnie w tym samym czasie zarejestrowano 66,2 tys. zaświadczeń lekarskich, które wystawione zostały z powodu zachorowań na koronawirusa. Łącznie dały one 435,7 tys. dni absencji chorobowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przeziębienie a grypa - czym się różnią i jak je rozpoznać? Ekspert odpowiada
- Naturalne sposoby na przeziębienie – wypróbuj, zanim pójdziesz do lekarza
- Nie możesz wyjść z przeziębienia kolejny tydzień? Lekarz wyjaśnia, dlaczego
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio/Getty Images