Nie możesz wyjść z przeziębienia kolejny tydzień? Lekarz wyjaśnia, dlaczego

Autor:
Nastazja
Bloch
Nie mogę wyleczyć tej grypy

Sezon infekcji jest w tym roku wyjątkowo trudny, mimo ustąpienia COVID-19. Nastąpił ogromny wzrost zachorowań na infekcje wirusowe roznoszone drogą kropelkową. Dlaczego tak wiele osób łapie teraz infekcje? Dlaczego leczenie trwa dłużej, niż zwykle? Na te i inne pytania odpowiedział w Dzień Dobry TVN Paweł Doczekalski, lekarz POZ, endokrynolog.

Długotrwałe przeziębienie – co to oznacza?

Sezon jesienno-zimowy obfituje przeziębienia i choroby. Jak się okazuje, w przeciwieństwie do poprzednich lat obecnie grypa trzyma nas znacznie dłużej. Choć objawy są zdecydowanie słabsze, zamiast chorować kilka dni, leczymy się nawet miesiącami. Dlaczego?

- W wyniku pandemii trochę zapomnieliśmy o grypie. Teraz ta grypa uderzyła z podwójną mocą. Dodatkowo warunki pogodowe, jest bardzo mroźno, później odwilż, to jest to, co lubią bardzo patogeny, czyli wirusy i bakterie. Tylko około 700 tysięcy osób zaszczepiło się na grypę - podkreślił Paweł Doczekalski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Jak wyjaśniał, przeziębienie potrafi ciągnąć się tygodniami, gdyż często niedoleczeni wracamy do pracy i szkoły. Osłabiony organizm narażony jest na załapanie kolejnych bakterii czy wirusów. Najczęstsze infekcje, jakich doświadczają mali i dorośli pacjenci to przeziębienie, grypa, wirus RSV i cały czas COVID-19. Wszystkie wyżej wymienione choroby mają podobne objawy i często trudno je odróżnić. Są to: powiększone węzły chłonne i migdałki, ból gardła, gorączka, kaszel i katar.

Przeziębienie

Postaw bańkę i odstaw przeziębienie
Postaw bańkę i odstaw przeziębienieDzień Dobry TVN
wideo 2/12

W przypadku dzieci szczególną uwagę należy zwrócić na wirusa RSV. Atakuje on najczęściej maluchy do 5. roku życia. W groźnych przypadkach może dojść nawet do sepsy.

- Wirus dotyczy małych oskrzelików. Dzieci mają kaszel krtaniowy, przypominający szczekanie psa. Z takim maluszkiem jak najszybciej musimy udać się do lekarza. Mali pacjenci szybko się odwadniają i często wymagają hospitalizacji - ostrzegł gość Dzień Dobry TVN.

Co robić, żeby skutecznie się wyleczyć?

Pytanie, które zadaje sobie każdy rodzić: co zrobić, aby dziecko wyzdrowiało? Przede wszystkim udać się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę. W przypadku infekcji lekarz najprawdopodobniej przepisze receptę na antybiotyk.

- Urlop i odpoczynek kilkudniowy byłby sporym odciążeniem dla organizmu. Polecam przez te kilka dni zostać w domu, odpocząć, poleżeć, brać witaminy i leki dostępne w aptekach bez recepty. Kiedy stan się nie poprawia, należy umówić się na wizytę u lekarza - radził specjalista.

Czat z lekarzem POZ

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości