Gorące kąpiele - czy są bezpieczne?
Osoby, które lubią gorące kąpiele, powinny je brać w wannie, a nie pod prysznicem. - Wysoka temperatura podnosi temperaturę naszego ciała, 1 stopień to już 20 uderzeń serca na minutę więcej. Może dojść do zawrotów głowy, osłabienia i możemy upaść. Dlatego zdecydowanie lepsza jest wanna - podkreśliła Justyna Milewska, lekarz rodzinny.
Kąpiel w bardzo ciepłej, wręcz gorącej wodzie nie jest wskazana kobietom w ciąży. Powinny z niej zrezygnować także osoby z chorobami serca, sercowo-naczyniowymi oraz tarczycy. Nie są wskazane również dla dzieci oraz pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi.
Jeśli chcemy wziąć gorącą kąpiel, najlepiej zrobić to wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka. - Naukowcy stwierdzili, że to jest takie przygotowanie nocne, wyciszenie - wyjaśniła gościni Dzień Dobry TVN.
Kto może brać gorące kąpiele?
- Są dobre dla osób generalnie zdrowych, u których chcielibyśmy podziałać profilaktycznie. Takie kąpiele powodują, że zapobiegamy nadciśnieniu, bo obniżają nam ciśnienie. Działają też relaksująco, czyli dla osób napiętych - wyliczała lekarka.
Powinny o nich pamiętać także ci, którzy mają podwyższony poziom cukru we krwi. Co więcej, gorąca kąpiel działa jak porządny trening. - Ona też spala kalorie, bo nasza tkanka tłuszczowa wtedy się spala - mówiła specjalistka.
Ile - maksymalnie - może trwać gorąca kąpiel? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Grypa, nawet łagodna, może wywołać groźne powikłania. Jak tego uniknąć?
- Niekonwencjonalne metody leczenia - czy warto je stosować? "Skuteczność jest tylko pozorna"
- Powstała szczepionka przeciwko RSV. Kiedy będzie dostępna?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN