Światowy Dzień Zdrowia - "Zdrowie dla wszystkich". Jakie wyzwania czekają system opieki zdrowotnej?

Światowy Dzień Zdrowia
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Źródło: Dzień Dobry TVN

7 kwietnia obchodzimy ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Zdrowia. Tegorocznym obchodom przyświeca hasło "Zdrowie dla wszystkich". Co się, zanim kryje? Z jakimi wyzwaniami będzie musiał się zmierzyć system opieki zdrowotnej?

Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia 2023 roku to nie tylko Światowy Dzień Zdrowia, ale także 75. rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Tegoroczne święto, któremu przyświeca hasło "Zdrowie dla wszystkich", to doskonała okazja do tego, aby przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stoi system opieki medycznej na całym świecie, a także pokazać, co przez te lata udało się zdziałać.

Choroby gwiazd

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie

Podstawowym celem WHO jest sprawienie, aby ludzie rodzili się, wzrastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Organizacja walczy o równe traktowanie kobiet, mężczyzn oraz osób z niepełnosprawnościami. WHO stara się zapobiegać, łagodzić i całkowicie zatrzymywać rozprzestrzenienie się śmiertelnych infekcji. Dzięki globalnej współpracy udało się wyeliminować ospę prawdziwą, a rozprzestrzenianie się polio zredukować o 99,9 proc. Organizacja robi też wszystko, aby nie dopuścić do wybuchu nowych pandemii oraz tłumić te, które już się pojawiły.

Warto dodać, że WHO odgrywa istotną rolę w negocjacjach dotyczących usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen. Od lat 80. organizacji prowadzi projekt "Zdrowie jako pomost do pokoju", a personel jest obecny tam, gdzie toczy się konflikt. Pracują WHO od Iraku po Libię i od Sudanu po Ukrainę. W tej ostatniej pomocy humanitarnej w zakresie zdrowia potrzebuje aż 1/3 populacji kraju. WHO szacuje, że od początku wojny placówki medyczne na terenie Ukrainy zostały zaatakowane aż 912 razy.

Jak pomaga WHO?

WHO zachęca także młode matki do karmienia piersią. Promuje również szczepienia ochronne. Powołany 1974 roku Rozszerzony Program Szczepień ma ułatwić dostęp do szczepień dzieciom na całym świecie.

Organizacja dostrzega również zagrożenia, które niosą za sobą zmiany klimatu. Wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.

Dostęp do opieki medycznej. Co trzeba poprawić?

Mimo że przez te 75 lat bardzo dużo się zmieniło, to na świecie wciąż obserwuje się ogromne dysproporcje w dostępie do podstawowych świadczeń zdrowotnych. Co gorsza, zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że problemy zdrowotne jeszcze bardziej się nasilają. Sytuację tę można zmienić dzięki współpracy i zaangażowaniu większej grupy specjalistów, umiejących odpowiedzieć na mnożące się i zazębiające ze sobą problemy. Niestety tych ciągle brakuje. WHO szacuje, że do 2030 roku na świecie będzie brakować 10 milionów pracowników służby zdrowia, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach. Dlatego, jak podkreśla Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, tak istotne jest, aby działać tu i teraz.

W naszej pracy nie przyglądamy się przełomowym technologiom w medycynie, które potrzebują kolejnych lat na rozwój w laboratoriach. Musimy skupić się na dotarciu z tak prozaicznym wsparciem, jak podstawowa opieka medyczna, proste narzędzia, dbanie o higienę i odżywianie do osób, które funkcjonują poza systemem ze względu na status uchodźcy czy niskie dochody. Zawsze uwzględniamy rozwój i edukację, a także wymianę wiedzy między wolontariuszami z Polski i lokalnymi lekarzami mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Polska Misja Medyczna stawia sobie za cel m.in. wprowadzenie - w ramach pilotażowego programu szczepień prowadzonego w Kenii, Ghanie i Malawi - nowych szczepionek. Profilaktyka chorób zakaźnych ma niezwykłe znaczenie w miejscach, w których jest obecna krakowska organizacja. Aktualnie największym wyzwaniem jest walka z rozprzestrzeniającą się na terenie Bliskiego Wschodu cholerą, szczególnie niebezpieczną po niedawnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii, które spowodowało wzrost zachorowań.

To bardzo trudne, bo miejsca, w których pracujemy, są oddalone od miast, brakuje w nich czystej wody, posiłki są skromne i niepełnowartościowe. Dbanie o zdrowie to również kwestia edukacji. Nie ograniczamy się przyjmowania pacjentów w klinikach, ale zapewniamy materiały informacyjne i szkolenia o najważniejszych zagrożeniach i sposobach ich unikania. Wiedza zostaje z ludźmi niezależnie od tego, gdzie obecnie mieszkają, ale musi być aktualna i odpowiadać na ich potrzebydodała Małgorzata Olasińska-Chart.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości