Skąd się bierze świąd?
Uciążliwa potrzeba drapania potrafi być, w odczuciu niektórych doświadczających jej osób, gorsza od bólu. Przede wszystkim jednak może zwiastować niezdiagnozowaną dolegliwość. Jaką?
- Tysiące chorób dermatologicznych. Poza tym choroby układowe jak przewlekłe zapalenie nerek, zapalenie dróg żółciowych, zapalenie wątroby, nadczynność, niedoczynność tarczycy, chłoniaki, różnego rodzaju nowotwory, czasami świąd jest w ogóle pierwszym objawem nowotworów - powiedziała ekspertka.
Typy świądu
A jakie są rodzaje świądu? Prof. Irena Walecka wymienia kilka grup.
- Grupa, gdzie pacjenci mają ewidentne zmiany skórne: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, liszaj płaski, świerzbiączkę (...). Druga grupa to jest świąd, który jest, ale go na skórze nie widać. Trzecia grupa to są na skórze wyłącznie efekty tego, że pacjent się non stop drapie. Kolejna kategoria świądu to jest świąd neurogenny i tutaj mamy pacjentów, którzy mają np. guza mózgu (...). Kolejna grupa to jest świąd psychogenny, to w większości są pacjenci, którzy są pacjentami psychiatrycznymi (...) - tłumaczyła dermatolog.
W przypadku świądu wywołanego widocznymi chorobami dermatologicznymi, jak atopowe zapalenie skóry, leczenie jest proste. A co, kiedy nie znamy jego przyczyny? Sprawdźcie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Działanie i efekty peelingu cukrowego. Sposoby na przygotowanie go w domu
- Niezbędne kosmetyki do pielęgnacji brody – jakich produktów używać, by zadbać o swój zarost?
- Foxy eyes, czyli nowy trend w medycynie estetycznej budzi skrajne emocje. "Jako kobiety musimy przestać sobie to robić"
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Agata Młynarska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN