Przygotowanie domowego peelingu cukrowego trwa chwilę. Przepis na ten naturalny kosmetyk jest prosty, a efekty naprawdę świetne. Wygładzona i oczyszczona skóra w kilka minut. Zobacz, jak to zrobić.
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów różnych produktów do złuszczania skóry. Najpopularniejszym z nich jest peeling mechaniczny. Przeważnie ma konsystencję żelu lub gęstej papki z drobinkami, które mają za zadanie usunąć martwy naskórek i zanieczyszczenia z porów. Przykładami takich produktów są np. peeling cukrowy, peeling kawowy, peeling z soli. Jak one działają?
Uroda
Uroda
Peeling cukrowy - kto może go stosować?
To jeden z najsilniejszych peelingów mechanicznych. Cukier jest dość ostry, dzięki czemu dobrze radzi sobie ze ścieraniem zrogowaciałego naskórka. Po zastosowaniu peelingu cukrowego skóra jest gładka i miękka, dobrze oczyszczona. To doskonałe przygotowanie do dalszych zabiegów na twarz, np. nakładania odżywczych maseczek. Dzięki usunięciu z porów zalegającego w nich sebum skóra lepiej oddycha, polepsza się krążenie, więc jest też bardziej odżywiona. Lepiej przyswaja substancje zawarte w kosmetykach. Peeling cukrowy będzie doskonały dla osób z cerą tłustą, normalną i mieszaną.
Peeling cukrowy - przeciwwskazania
Dla niektórych osób ten sposób oczyszczania skóry może być jednak zbyt mocny. Osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień nie powinny po niego sięgać. Peeling cukrowy może bowiem powodować nieprzyjemne odczucia: zaczerwienienie, pieczenie. Jeśli masz dużo zmian trądzikowych, także nie korzystaj z peelingów mechanicznych. Nie dość, że podrażnią skórę, to mogą też spowodować pękanie wyprysków. Te będą się przez to gorzej goić. Za powstawanie wyprysków odpowiadają bakterie, które podczas peelingowania ciała tą metodą mogą zostać rozniesione, co tylko pogorszy problem.
Peeling cukrowy, podobnie jak inne rodzaje peelingów mechanicznych, nie jest również wskazany dla osób z suchą cerą. Tu z kolei może dojść do nadmiernego przesuszania i łuszczenia skóry.
Domowy peeling cukrowy
Cukier doskonale nadaje się do ścierania martwego naskórka. To główny składnik wielu peelingów dostępnych w sklepach. Niestety ich cena jest dość wysoka. Niewielkie opakowanie kosmetyku kosztuje ok. 10-15 zł. Samodzielne przygotowanie peelingu będzie o wiele tańsze i równie skuteczne. Dodatkowo, przygotowując własny domowy peeling cukrowy, mamy pewność, że nie ma w nim konserwantów i innych szkodliwych substancji. Możesz skomponować swój spersonalizowany peeling, np. dodając do niego ulubione olejki zapachowe.
Co będzie potrzebne do przygotowania naturalnego peelingu do ciała?
- ½ szklanki cukru,
- 3 łyżki oleju kokosowego.
Wystarczy zmieszać ze sobą oba składniki i gotowe! Dzięki olejowi kokosowemu peeling wspaniale pachnie. Zadziała też regenerująco na skórę. Jeśli nie masz w domu oleju kokosowego, możesz zastąpić go oliwą, olejkiem do ciała, a nawet dziecięcą oliwką. Twój domowy peeling do ciała odżywi skórę jeszcze lepiej, jeśli dodasz do niego łyżeczkę miodu.
Jak wykonać peeling cukrowy? Domowe SPA krok po kroku
Zacznij od dokładnego umycia ciała. Następnie na wilgotne ciało nałóż peeling cukrowy. Zacznij od dołu: najpierw stopy, łydki, uda, następnie brzuch, klatka piersiowa i ręce. Wykonuj przy tym delikatny masaż, wcierając peeling okrężnymi ruchami. Postaraj się nie pocierać zbyt mocno, by nie podrażnić skóry. Kiedy nałożysz produkt na całe ciało, odczekaj kilka minut, by odżywcze substancje z peelingu mogły wniknąć w skórę, po czym dokładnie go zmyj.
Po takim domowym peelingu cukrowym skóra dużo lepiej wchłania kosmetyki, dlatego warto natrzeć ciało dobrym balsamem lub olejkiem. Taki zabieg najlepiej powtarzać raz w tygodniu. Peelingu nie można wykonywać zbyt często. Trzeba dać skórze czas na odbudowanie.
Peeling cukrowy do twarzy
Naturalny peeling do twarzy będzie miał genialne działanie. Powinien być stosowany regularnie, zwłaszcza jeśli na co dzień wykonujesz makijaż. Dzięki peelingowi cukrowemu do twarzy cera będzie dokładnie oczyszczona i rozświetlona. Warto sięgnąć po peeling szczególnie, jeśli chcesz by makijaż utrzymał się na twarzy kilka godzin. Odżywiona i odświeżona skóra dużo lepiej będzie utrzymywała kosmetyki.
Cera po takim zabiegu powinna dłużej pozostać matowa, dzięki czemu nie trzeba będzie wykonywać częstych poprawek. Peeling cukrowy do twarzy najlepiej stosować co 7-14 dni.
Zobacz także:
- Co to jest peeling chemiczny? Jakie są efekty peelingu chemicznego?
- Jak wykonać i stosować peeling kawitacyjny? Jakie efekty daje peeling kawitacyjny?
- Domowy peeling do twarzy, ciała, ust i skóry głowy – najlepsze przepisy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: triocean/Getty Images