Ojciec walczy o życie córki. "Usłyszeliśmy, że w ciągu trzech lat będzie w pełni niepełnosprawna"

Ojciec walczy o życie córki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ojciec walczy o życie córki
Ojciec walczy o życie córki
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Martyna Cwyl ma 16 lat. Kilka lat temu lekarze zdiagnozowali u niej niezwykle rzadką chorobą. Choć medycyna była bezradna wobec tego schorzenia, to dzięki determinacji ojca dziewczyny udało się opracować lek, który pomoże nastolatce oraz innym pacjentom.

Ojciec doprowadził do opracowania leku dla córki

Ojciec z miłości do córki poruszył świat nauki i doprowadził do prac nad przełomowym lekiem na śmiertelną chorobę. Martyna to druga córka państwa Cwylów. Urodziła się szesnaście lat temu. - Martyna była i jest dzieckiem, które bardzo lubi sport. Ukierunkowana na koszykówkę, pływanie, granie w tenisa - powiedział Maciej Cwyl, ojciec Martyny.

W pewnym momencie dziewczyna zaczęła mieć problemy. - Miałam trudności z czytaniem tekstów, [...] wszystkie dzieci czytały płynnie, a ja musiałam sylabować - wspominała Martyna.

Sześć lat temu lekarze zdiagnozowali u niej chorobę zwaną NBIA. To niezwykle rzadkie schorzenie spowodowane mutacją w genie. - W Polsce jest ok. 50 osób z tą chorobą, [...], uważamy, że wtórnie dochodzi do gromadzenia się żelaza w mózgu i powoduje to objawy neurologiczne - powiedziała prof. Marta Skowrońska, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pacjenci dożywają zazwyczaj 30. roku życia.

Lek na NBIA

- Usłyszeliśmy informację, że dziecko w ciągu trzech lat będzie w pełni niepełnosprawne - powiedział pan Maciej. Tata Martyny nie poddał się. Założył największe na świecie stowarzyszenie chorych na NBIA. Mężczyzna gromadzi też informacje na temat choroby, rozmawia ze specjalistami z całego świata. Obecnie w Instytucie Nenckiego w Warszawie trwają badania podstawowe. Grupa naukowców analizuje komórki chorych na NBIA. 

- Nasze działania przypominają działania detektywa. Staramy się znaleźć odpowiedź, co takiego w komórkach pacjentów zachodzi niepoprawnie i odróżnia ich od komórek pacjentów zdrowych dawców. Podejrzewamy, że w komórkach tych pacjentów dochodzi do zaburzeń metabolizmu - powiedział prof. Mariusz Więckowski, Instytut Nenckiego PAN.

Dzięki działalności stowarzyszenia, lekarzy i naukowców lek udało się już podać najmłodszym pacjentom. Nieco starsi, tacy jak Martyna, otrzymają go w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Do tej pory nastolatka przyjmowała preparat, który spowolnił przebieg choroby.

- Choroba, jak nam się wydaje, spowolniła - powiedział pan Maciej. - To jest naprawdę twarda dziewczyna. Chyba najtwardsza dziewczyna u nas w rodzinie. Chodzi do szkoły, dojeżdża do Warszawy pociągiem, często mąż chce ją zabrać samochodem do Warszawy, ale ona: "nie, bo jazda pociągiem to jest frajda i ja sama", wszystko musi zrobić sama i pierwsza - dodała Małgorzata Cwyl, mama Martyny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości