Nie przyjęły do szpitala kobiety z opryszczką i gorączką, pacjentka zmarła. Lekarkom grozi 5 lat więzienia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czekamy w kolejkach do lekarzy najdłużej w UE
Czekamy w kolejkach do lekarzy najdłużej w UE
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu miały - zdaniem prokuratury - narazić pacjentkę lekarki z Lublina. Nie przyjęły do szpitala kobiety, która zgłosiła się z gorączką i opryszczką wokół ust. Po badaniach odesłano ją do domu. Chora zmarła kilka dni później. Jak się okazało, miała opryszczkowe zapalenie mózgu.

Lublin. Śmierć w szpitalu

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 3 czerwca 2019 roku. Kobieta dostała od lekarza rodzinnego skierowanie do szpitala, bo miała utrzymującą się gorączkę oraz opryszczkę wokół ust. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano jej badania. Podano jej dożylnie leki i płyny. Po spędzonej na izbie przyjęć nocy pacjentkę wypisano z zaleceniem m.in. doustnego podawania Heviranu. Miała zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz ewentualnie wykonać konsultację w klinice chorób zakaźnych.

- Po powrocie do domu ponownie zagorączkowała - temperatura wynosiła około 40 st. Celsjusza. Zostały podane jej leki przepisane w szpitalu, ale nie spowodowało to zmniejszenia gorączki ani poprawy stanu zdrowia. Pokrzywdzona nie poznawała swojej matki ani syna, nie wiedziała, co się wokół niej dzieje i cały czas spała - napisano w akcie oskarżenia, liczącym ponad 50 stron, cytowanym przez tvn24.pl.

Kobieta z zaburzeniami świadomości ponownie trafiła na oddział ratunkowy przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, gdzie przyjęto ją na oddział neurologiczny. Kiedy stan się pogorszył, przeniesiono ją na oddział udarowy, skąd - z rozpoznaniem wirusowego zapalenia mózgu i opryszczki wargowej - przewieziono do kliniki chorób zakaźnych SPSK Nr 1. Kiedy wystąpiła niewydolność oddechowa, pacjentkę przekazano pod opiekę kliniki anestezjologii i intensywnej terapii. Tam zmarła 11 lipca 2019 roku.

Podejrzenie popełnienia przestępstwa

Mąż pokrzywdzonej złożył zawiadomienie do prokuratury. Ta skierowała do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód akt oskarżenia przeciwko lekarz dyżurnej z SOR przy al. Kraśnickiej oraz lekarz dyżurnej z Izby Przyjęć Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK Nr 1 przy ul. Staszica. Prokuratura Regionalna w Lublinie zarzuciła im narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Według śledczych pomimo bezwzględnych wskazań do hospitalizacji, wdrożenia dalszej diagnostyki i leczenia przeciwwirusowego obie lekarki niewłaściwie oceniły stan chorej i odmówiły przyjęcia jej do szpitala. Stało się tak mimo że - jak podano w akcie oskarżenia - pacjentka znajdowała się w możliwym do rozpoznania stanie zagrożenia życia, spowodowanym zapaleniem mózgu o etiologii opryszczkowej.

Lekarkom grozi 5 lat więzienia

Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną zgonu było wirusowe zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Biegli zaznaczyli przy tym, że "nie sposób wykazać związku pomiędzy błędnym postępowaniem lekarzy, a zgonem pacjentki, bowiem nawet prawidłowe postępowanie medyczne w dniach 3-5 czerwca 2019 roku mogłoby nie zapobiec zgonowi pokrzywdzonej". Wyjaśniono też, że pomimo wczesnego włączenia prawidłowego leczenia opryszczkowego zapalenia mózgu choroba ta obarczona jest ok. 30-procentową śmiertelnością.

Obie lekarki nie przyznały się do winy. Do tej pory nie były karane. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Więcej informacji na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana