Szczepionka 6w1 daje możliwość szczepienia dziecka dawkami powstałymi w ramach najnowocześniejszych procesów farmaceutycznych. Co ważniejsze, zwiększa szanse na lepszą przyswajalność szczepionki i ograniczenie skutków ubocznych. Jedynym minusem jest cena.
Szczepionka 5w1 czy 6w1?
Szczepionka 6w1 należy do grupy najnowocześniejszych, wysokoskojarzonych szczepionek, które chronią przed podstawowymi chorobami zakaźnymi. Zamiast stosować szczepionki monowalentne oraz szczepionki skojarzone 3w1 (klasyczne DTP), rodzice mogą zdecydować się na zaszczepienie dziecka szczepionką wysokoskojarzoną. Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim trzy szczepionki wysokoskojarzone:
- szczepionki 4-walentne – przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis;
- szczepionki 5-walentne – przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i Haemophilus influenzae typu B;
- szczepionki 6-walentne – chronią przed wszystkimi wymienionymi chorobami oraz WZW typu B.
Rodzice często zastanawiają się, co wybrać: szczepionkę 5w1 czy 6w1. Na wybór może mieć wpływ ograniczenie liczby wkłuć, co każda z nich umożliwia. W przypadku szczepionki 5w1 liczba wkłuć zmniejsza się z 18 do 11, natomiast w przypadku szczepionki 6w1 aż do 9. Szczepionka 6w1 zmniejsza także liczbę wizyt szczepiennych, zbędna jest bowiem wizyta w 7. miesiącu życia.
Dla kogo szczepionka 6w1? Kiedy ją podać?
Szczepienia niemowląt 6w1 Program Szczepień Ochronnych przewiduje na okres od 6. tygodnia do 24. miesiąca życia dziecka. Szczepionka 6w1 pozwala bowiem zaszczepić niemowlęta na większość przewidzianych obowiązkiem szczepiennym chorób zakaźnych. Osobno podaje się jedynie szczepionkę na gruźlicę i pneumokoki. Szczepionka 6w1 jest refundowana wyłącznie dla dzieci z grup ryzyka. W innym przypadku rodzice muszą za nią zapłacić sami.
Kiedy podaje się szczepionkę 6w1 i ile dawek?
Kalendarz szczepień 6w1 zakłada podawanie szczepionki w 4 dawkach. W 2., 4., 5-6., 16.-18. miesiącu życia. Niepotrzebna okazuje się więc wizyta szczepienna, która w tradycyjnym programie szczepień przypada na 7. miesiąc życia.
Objawy po szczepieniu 6w1
Powikłania po szczepieniu 6w1 mogą pojawić się do 48 godzin od podania szczepionki. Obejmować one mogą niepożądane odczyny poszczepienne, czyli:
- ból;
- zaczerwienienie;
- obrzęk w miejscu wkłucia.
Możliwe objawy po szczepieniu 6w1 to także drażliwość, wzmożony płacz dziecka, reakcja alergiczna (anafilaksja). Może również wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka po szczepieniu 6w1. Objawy są jednak łagodne i mijają po kilku dniach.
Szczepionki wysokoskojarzone 6w1 są bardzo bezpieczne i nie wywołują poważnych powikłań, co zawdzięczają głównie swojemu składowi:
- zawierają bezkomórkowy składnik krztuśca (lepiej tolerowany i przyswajany przez organizm dziecka);
- zawierają znacznie mniej antygenów w porównaniu z bezpłatną trójwalentną szczepionką DTP;
- zawierają mniej substancji pomocniczych niż odpowiadające im szczepionki nieskojarzone (pojedyncze) – ma to kluczowe znaczenie dla alergików.
Czy szczepionka 6w1 zawiera tiomersal?
Niektórzy rodzice obawiają się, że szczepionka 6w1 oraz pozostałe odmiany szczepionek skojarzonych mogą zawierać tiomersal, czyli związek rtęci. Nie ma powodów do takich obaw. W 1999 roku tiomersal został wycofany ze składu szczepionek. Większość prowadzonych obecnie badań zaprzecza też istnieniu jakiegokolwiek związku między tiomersalem w szczepionkach a występowaniem autyzmu u dzieci. Zbieżność między podawaniem szczepionki a diagnozą autyzmu jest zupełnie przypadkowa. Instytucje odpowiedzialne za dopuszczenie tych szczepionek do użytku potwierdzają ich całkowite bezpieczeństwo.
Zobacz także:
- Naukowcy opracowali nową metodę podawania zastrzyków. Ma być bezbolesna
- 68-letnia gwiazda została mamą. "Już nigdy nie będę sama. Znowu żyję"
- Twoje dziecko oddycha w ten sposób? Ratowniczka radzi, by od razu jechać do szpitala
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Andrew Brookes/Getty Images