Naukowcy opracowali bezbolesne "zastrzyki"
Nowa metoda wykorzystuje strumień CO2 oraz cząsteczki zwane MOF. Mają one pozwalać na bezbolesne "zastrzyki", prostsze przechowywanie wrażliwych szczepionek oraz wprowadzanie genów do komórek. Wynalazek miałby zostać wykorzystany w medycynie i rolnictwie.
Nad podobną techniką pracowano już od lat 60., jednak bez powodzenia. Próbowano wstrzykiwać wąski strumień cieczy, jednak takie iniekcje powodowały ból, a substancja rozlewała się.
Naukowcy w swoim wynalazku zastosowali cząsteczki MOF (metal-organic frameworks - służą między innymi do magazynowania gazów, rozdziału mieszanin, a także do transportu leków) z uwięzionymi w nich molekułami. Przy ich zastosowaniu możliwe jest wprowadzenie substancji pod skórę wykorzystując powietrze lub inny gaz pod ciśnieniem. Naukowcy w wynalazku zastosowali CO2, czyli dwutlenek węgla, ze względu na jego właściwości.
Jak mają działać bezbolesne "zastrzyki"?
Do podania używa się skompresowanego gazu wraz z substancją aktywną w proszku. Dwutlenek węgla pozwala na miejscowe niewielkie zakwaszenie, dzięki któremu cząsteczki MOF rozpadają się i uwalniają cząsteczki z substancją czynną w miejscu podania. To owe zakwaszenie pozwala na uwolnienie substancji aktywnych z cząsteczek MOF. Oznacza to, że dzięki właściwemu doborowi składu nośnego gazu (CO2 lub powietrza) możliwe jest kontrolowanie prędkości uwalniania leków i szczepionek.
Zalety nowej techniki zastrzyków
Bezbolesność to tylko jedna z zalet nowej technologii. Ta będzie prawdopodobnie bardziej komfortowa dla osób, które boją się igieł. Ale to nie wszystko.
- W takim proszku możemy przechowywać szczepionki w temperaturze pokojowej, co eliminuje potrzebę stosowania ekstremalnie niskich temperatur, jak to ma miejsce w przypadku wielu szczepionek zawieszonych w cieczy - mówi Yalini Wijesundara, współautorka wynalazku.
Dzięki tej metodzie dodatkowo możliwe będzie bardziej precyzyjne podanie leków. Jak twierdzą badacze, umożliwi ona wprowadzanie cząsteczek do wnętrza komórek i ma być to łatwe, jak "wycelowanie i strzelenie".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zastrzyki z krwi sposobem na łysienie?
- Szczepionka na otyłość dopuszczona do użytku. Wystarczy jeden zastrzyk tygodniowo
- Czy można bezboleśnie zrobić dziecku zastrzyk? Dzięki temu trikowi maluch nawet nie zapłacze
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images