Zdrowie

Szczepionka na otyłość dopuszczona do użytku. Wystarczy jeden zastrzyk tygodniowo

Zdrowie

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
telegraph.co.uk
Szczepionka na odchudzanie

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie próbowała zrzucić zbędnych kilogramów. Często jednak zdarza się, że zamiast tkanki tłuszczowej tracimy głównie czas - na 22 tys. badanych, po upływie 12 miesięcy wszyscy wrócili do dawnych nawyków żywieniowych. Teraz los walczących z wagą może się odmienić. A to wszystko za sprawą jednego ukłucia.

Zastrzyk na odchudzanie

W Wielkiej Brytanii otyłość dotyka 12,4 mln dorosłych, zwiększając ryzyko pojawienia się nowotworów, udaru i cukrzycy typu 2. Otwarcie mówi się o kryzysie otyłości. W Polsce nie jest lepiej. Ponad połowa mieszkańców ma nadwagę, a 25% Polek i Polaków mierzy się z otyłością.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Brytyjska służba zdrowia (National Health Service) dała zielone światło dla leku Wegovy. Jest to wstrzykiwany preparat, którego zadaniem jest tłumienie apetytu. Swoistą szczepionkę na otyłość przyjmuje się raz w tygodniu. Jej koszt to 73 funty, czyli ok. 392 złote. Drogo? Nie, jeśli weźmie się pod uwagę, że Brytyjczycy wydają na walkę ze skutkami otyłości 27 mld funtów rocznie. Badania są obiecujące - osoby przyjmujące Wegovy przez rok straciły średnio 15 kg. Choć efekty są naprawdę spektakularne, lekarze przypominają, że w utracie masy ciała kluczowe i najtrudniejsze jest utrzymanie nowej wagi.

Epidemia otyłości

Przez pewien czas Wegovy był stosowany w leczeniu cukrzycy. W czasie badań zauważono jednak, że przy zmianie dawki hamuje on apetyt. Zgodnie z nowymi założeniami, w Wielkiej Brytanii będzie on przepisywany osobom, których BMI przekracza 35. Oprócz zastrzyków pacjenci będą otrzymywać plan dietetyczny i ćwiczenia, które zwykle są zbyt dużym wyzwaniem, jeśli odchudzająca się osoba nie jest wspierana farmakologicznie.

Producenci leku podkreślają, że jego stosowanie daje rezultaty porównywalne z operacją żołądka. Lekarze alarmują jednak, że nie jest on cudownym środkiem, który raz na zawsze rozwiąże wszystkie problemu - ryzyko powrotu do dawnej wagi po zakończonej dwuletniej kuracji wynosi 25-70%. Dlatego też wciąż nie milkną głosy, że choć Wegovy może oferować wspaniałą przyszłość, to jest to droga na skróty. A kto chodzi na skróty, ten błądzi.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: kevajefimija / Getty Images

Pozostałe wiadomości