Kanada. Protesty przeciwko restrykcjom
22 stycznia premier Kanady ogłosił, że kanadyjscy kierowcy ciężarówek, którzy przejeżdżają granicę między Kanadą a USA, będą musieli zostać zaszczepieni, jeśli nie - będą musieli spędzić dwa tygodnie na kwarantannie.
- Wcześniej po prostu robili sobie test i przejeżdżali. 9 na 10 kierowców jest zaszczepionych, więc wydawało się, że to nie będzie taki problem. Okazało się jednak, że jest to problem. Kanadyjscy kierowcy, głośna i trąbiąca mniejszość się zorganizowała i prawie od dwóch tygodni okupuje stolicę - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Wężyk, dziennikarka.
Obecnie policja, która wcześniej - zdaniem mieszkańców - nie reagowała, odbiera kierowcom m.in. dostęp do paliwa i zabiera im koksowniki. - Tak na razie wygląda stan wyjątkowy w Ottawie. Mieszkańcy mają serdecznie dość - dodała nasza rozmówczyni.
Czego domagają się protestujący Kanadyjczycy?
Protestujący zapowiadają, że nie ustąpią aż do skutku. - Skutkiem ma być zniesienie wszelkich covidowych restrykcji, dymisja rządu - bardzo wątpię, ale takie plany są - zaznaczyła Katarzyna Wężyk.
Warto dodać, że ze względu na sytuację w stolicy premier Kanady został przeniesiony. - Do swojej siedziby, do bliżej niekreślonego miejsca, dla jego bezpieczeństwa. Wypowiada się w mediach społecznościowych i mediach dość bojowo, że ten protest jest przeciwko kanadyjskim wartościom, że na pewno się nie ugniemy - opowiadała dziennikarka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli i mundurowych nie od 1 marca. Ministerstwo Zdrowia zmienia decyzję
- Różne podejścia do restrykcji covidowych w Europie. Kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce?
- Linia lotnicza w USA chce wprowadzenia zakazu lotów dla osób, które nie przestrzegają zasad reżimu sanitarnego