U kogo najczęściej pojawia się tzw. długi COVID-19? Badacze znają odpowiedź

Kobieta na oddziale covidowym
Morsa Images/Getty Images
Źródło: E+
Długi COVID-19 to stan, gdy mimo pokonania infekcji wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, dolegliwości typowe dla choroby dalej się utrzymują. Badacze z University of Birmingham wykazali, którzy pacjenci są najbardziej narażeni na wystąpienie tzw. długiego ogona COVID-19.

Długi COVID - u kogo się pojawia najczęściej?

Specjalna grupa badawcza o nazwie Therapies for Long COVID-19, kierowana przez dr. Olalekana Lee Aiyegbusiego dokonała obszernego przeglądu aktualnych badań dotyczących częstości występowania objawów, powikłań i leczenia przewlekłego COVID-19 (oceniali 27 przypadków spośród 94 spełniających warunki artykułów naukowych).

Zebrane przez nich dane ujawniły dziesięć najczęstszych objawów, które zwiastują tzw. długi COVID-19. Są to: przewlekłe zmęczenie, duszność, ból mięśni, kaszel, ból głowy, ból stawów, ból w klatce piersiowej, upośledzony zmysł zapachu, biegunka i upośledzony zmysł smaku. Innymi częstymi symptomami są też upośledzenie funkcji poznawczych, utrata pamięci, lęk i zaburzenia snu.

Naukowcy podzielili te objawy na dwie główne grupy: pierwszą, obejmującą wyłącznie zmęczenie, bóle głowy i dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych, oraz drugą składającą się z dolegliwości wieloukładowych, w tym utrzymującej się gorączki, i objawów gastroenterologicznych.

Następnie wyliczyli, że obecność więcej niż pięciu wymienionych wyżej objawów w pierwszym tygodniu aktywnej infekcji była istotnie związana z rozwojem przewlekłego COVID-19, niezależnie od wieku i płci.

- Istnieją dowody na to, że wpływ aktywnej infekcji COVID-19 na pacjentów, niezależnie od od tego, jak ciężki jest jej przebieg, wykracza poza sam etap widocznych objawów, w tym hospitalizacji w najtrudniejszych przypadkach. Skutki choroby prowadzą do długotrwałego pogorszenia jakości życia, zdrowia psychicznego i problemów z zatrudnieniem - mówi prof. Aiyegbusi. - Osoby żyjące z długim ogonem COVID-19 otrzymują ograniczone lub sprzeczne porady. Ponad jedna trzecia pacjentów w uwzględnionych w naszym przeglądzie badaniach twierdziła, że po 8 tygodniach nadal czuła się chora lub osłabiona - dodał.

Jak leczyć tzw. długi COVID?

Dr Shamil Haroon, współautor badania, dodaje: "Ani biologiczne, ani immunologiczne mechanizmy długiego COVID-19, ani żadne uzasadnienie tego, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na to zjawisko, nie są jeszcze jasne, co bardzo ogranicza rozwój terapii. A jest ważne, aby szybko reagować na te problemy".

Autorzy porównują sytuację związaną z COVID-19 do innych koronawirusów. W przypadku SARS lub MERS trajektoria choroby wygląda bowiem podobnie: 25 proc. osób jeszcze 6 miesięcy po wypisie ze szpitala ma obniżoną czynność płuc i wydolność wysiłkową.

- Szeroki zakres potencjalnych objawów i powikłań, których mogą doświadczać pacjenci z przewlekłym COVI-19, wskazuje na potrzebę głębszego zrozumienia przebiegu klinicznego choroby. Istnieje pilna potrzeba opracowania lepszych, bardziej zintegrowanych modeli opieki w celu wsparcia i leczenia pacjentów z długim ogonem COVID-19 oraz poprawy ich wyników klinicznych - podsumowują autorzy publikacji.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Niebezpieczne powikłania po przejściu COVID-19?

Dzień Dobry TVN

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości