walka z otyłością

  walka z otyłością

  Justyna Mazur, to popularna w sieci youtuberka i autorka podcastów. Jej konta w social mediach śledzi tysiące fanów. Choć popularność przyniosły jej treści, jakie tworzy zawodowo, między innymi cykl kryminalny pt. "Piąte: Nie zabijaj", to z obserwatorami, dzieli się także prywatnym życiem, w tym swoimi wieloletnimi zmaganiami z otyłością. Miesiąc temu Justyna Mazur przeszła operację resekcji żołądka. Co czuje podczas rekonwalescencji?

  Kto choruje na otyłość?

  O swoich zmaganiach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli bohaterowie cyklu "(Od)wagi dzieciaki".

  Problem otyłości dotyka coraz więcej dzieci. Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w zrzuceniu zbędnych kilogramów pomocna może okazać się zmiana nawyków i diety, jednak poruszanie tego tematu z pociechą to niełatwe zadanie. Jak rozmawiać z najmłodszymi o nawadze?

  "Ja to wiedziałem, otwierając lodówkę".

  Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie próbowała zrzucić zbędnych kilogramów. Często jednak zdarza się, że zamiast tkanki tłuszczowej tracimy głównie czas - na 22 tys. badanych, po upływie 12 miesięcy wszyscy wrócili do dawnych nawyków żywieniowych. Teraz los walczących z wagą może się odmienić. A to wszystko za sprawą jednego ukłucia.

  Umrze, jeśli nie schudnie.

  Sarah Pattison to młoda, 26-letnia kobieta, która w szczycie swojej wagi ważyła blisko 107 kilogramów. Gdy usłyszała, że osoby otyłe przechodzą COVID-19 dużo ciężej, postanowiła zmienić swoje życie. Dziś waży blisko 40 kilogramów mniej, a jej ciało uległo ogromnej zmianie.

  "Mówimy o pacjentach z otyłością olbrzymią"

  Według NFZ na otyłość cierpi trzech na pięciu dorosłych Polaków i co czwarte dziecko. W ramach cyklu "(Od)wagi dzieciaki" Antoni i Julia opowiadają o swoich doświadczeniach ze zrzucaniem zbędnych kilogramów.

  "Jesteś gruba, schudnij, to mój syn przestanie cię przezywać".

  W Dzień Dobry TVN rusza nowy cykl "(Od)wagi dzieciaki", który jest poświęcony problemom związanym z otyłością i nadwagą u dzieci. Podpowiemy rodzicom, jak mogą zadbać o zdrowie swoich pociech. Poznaj szczegóły akcji.

  W Polsce średnio podczas pandemii przytyliśmy od 3 do 6 kg. Konsekwencje nadwagi i otyłości dla zdrowia są ogromne. Najwyższy czas na zmiany. Niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest czwartą wiodącą przyczyną śmiertelności na świecie – odpowiada za około 5 mln zgonów rocznie.

  Łukasz Brzeski to pochodzący z Zakopanego zawodnik MMA, który pod koniec sierpnia powalczy o kontrakt w renomowanej organizacji UFC. Walka odbędzie się w Las Vegas w ramach programu emitowanego w telewizji ESPN. Teraz w Dzień Dobry TVN sportowiec opowiedział o przygotowaniach, a także o swojej wyjątkowej pasji.

  Pani Katarzyna waży ponad 250 kilogramów. Od czerwca nie jest już w stanie chodzić i jedynie leży w łóżku. Czy 40-latce uda się wyjść z otyłości monstrualnej?

  Kinga Zawodnik doskonale znana jest widzom TVN Style za sprawą programu "Dieta czy cud". Teraz prezenterka wydała swój pierwszy e-book "Chudnij razem ze mną!", w którym opisuje swoje życie, trudności i hejt, z którym się borykała z powodu nadwagi. O swojej twórczości, dzieciństwie i świadomej walce z utratą kilogramów opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Rusza pilotażowy program leczenia otyłości. Będzie to kompleksowa opieka specjalistyczna nad pacjentami, którzy zostaną do niego zakwalifikowani. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną i dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wiemy, kto będzie mógł ubiegać się o miejsce w programie.

  Osoby, które mają nadwagę lub są otyłe często są szykanowane i wytykane palcami. Co gorsza, niestosowne komentarze w ich stronę kierują także lekarze. Dlaczego osoby, które powinny nieść pomoc, pozwalają sobie na takie zachowanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Zakrzewską, stylistką, blogerką i modelką plus size, która doświadczyła takich nieprzyjemnych komentarzy oraz dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.

  Otyłość brzuszna - zwana też trzewną - to szczególnie groźny rodzaj otyłości, ponieważ w jej przypadku otłuszczeniu ulegają także narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Doskonale o tym wie Janusz Wiśniewski, który wielokrotnie próbował walczyć z nadwagą, ale kiedy w czasie pandemii przytył do 175 kg, stwierdził, że tym razem musi na poważnie wziąć się za siebie. Nad jego zdrowiem czuwa dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

  Nadwaga czy otyłość to nie tylko dodatkowe kilogramy, ale także wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy czy niektórych nowotworów. Badania pokazują, że nadprogramowe kilogramy to problem aż 2/3 polskich mężczyzn. Mimo że spora grupa panów raczej nie przejmuje się swoim zdrowiem, to - na szczęście - są też tacy, którzy postanowili zadbać o siebie i wygrać z otyłością.

  Dr Maria Górna z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego brała udział w badaniach z międzynarodowym zespołem naukowców. Opowiedziała nam o odkryciu, które może pomóc w walce z otyłością.

  Z roku na rok coraz więcej rodziców szuka odpowiedzi na to, jak odchudzić dziecko. Trzeba mieć świadomość, że zrzucanie zbędnych kilogramów przez kilkulatka lub nastolatka wygląda nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Wyklucza stosowanie restrykcyjnej diety i środków odchudzających.

  Dominika Gwit jest ostatnio bardzo zapracowana. Agnieszce Jastrzębskiej udało się wyciągnąć Dominikę na krótką rozmowę. Aktorka opowiedziała między innymi, jak poznała swojego męża. Czy oswoiła się z tym, jakie ostatnio wzbudza emocje? Jak radzi sobie z hejtem? Dominika zdradziła też, że mierzy z się z problemami zdrowotnymi.

  Przemysław Klimkiewicz w ciągu trzech lat schudł aż 60 kg. O swojej walce z nadwagą i walce o zdrowie opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN. Ile ważył zanim zaczął się odchudzać? Jaka dietę stosuje? Czy trenuje? I jakie ma rady dla tych, którzy chcą się odchudzić?

  Okazuje się, że klimat w którym mieszkamy ma wpływ na naszą sylwetkę, np. ponad połowa mieszkańców wysp leżących nieopodal Nowej Zelandii czy Australii cierpi na otyłość. Z kolei w Japonii rysuje się najniższy wskaźnik otyłości. Co, oprócz klimatu, ma wpływ na naszą figurę? Czy to prawda, że Francuzki są najszczuplejsze na świecie? I dlaczego w Polsce pomimo rosnącej świadomości, wskaźnik osób otyłych z biegiem lat rośnie? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyk Aneta Łańcuchowska.

  Arya Permana z Indonezji to najcięższe dziecko na świecie. W wieku 11 lat chłopiec ważył prawie 200 kilogramów! Wtedy rodzice, którzy przyznali, że przekarmiali go z miłości, zdecydowali, że ich syn wymaga leczenia. Arya został poddany operacji zmniejszenia żołądka. Z chłopcem i jego ojcem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Jak wyglądał dzień chłopca przed operacją? Czy chodził do szkoły? Jak chłopiec czuje się po operacji? Co je i czy ćwiczy?

  Aneta Gawrońska-Klementewicz schudła 48 kilogramów, a jej córka Wiktoria - 25.Zaprosiliśmy je do Dzień Dobry TVN, aby powiedziały o swojej walce z nadwagą. Co było impulsem do zmiany stylu życia? Jak obecnie wygląda ich dieta? Naszym gościem była również kardiolog prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka. Zapytaliśmy ją, czym grozi otyłość u dziecka i jak często dzieci z nadwagą trafiają do kardiologa. Zobaczcie, co wujek Prokop miał do przekazania dzieciom, które śmieją się z innych.

  Dwa lata temu w Dzień Dobry TVN pokazywaliśmy historie ludzi, którzy wygrali walkę z nadwagą. Do studia zaprosiliśmy dwóch bohaterów cyklu Odważeni: Fatimę Orlińską, która schudła 75 kg i lżejszego o 70 kg Remigiusza Ciupka, by zapytać, jak obecnie wygląda ich życie. Trzymają wagę? A może zrzucili kolejne kilogramy?

  Premierę książki Dominiki Gwit poprowadził Mateusz Hładki. Okazuje się, że aktorkę i dziennikarza Dzień Dobry TVN łączą nie tylko sprawy zawodowe. Mateusz i Dominika lubią się również prywatnie. Gdzie się poznali? Zapytała ich o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Dominika Gwit rok temu przeszła niesamowita metamorfozę. Aktorka schudła 50 kg. Niestety po zakończeniu diety kilogramy szybko wróciły. Czy efekt jo-jo był dla niej porażką? Dlaczego zdecydowała się wydać książkę? W jakiej jest dziś formie? Z Dominiką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.