Ile trzeba zrobić kroków dziennie, by być zdrowym? Badacze wskazują: wcale nie 10 tysięcy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polaków zamiłowanie do ruchu
Polaków zamiłowanie do ruchu
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Liczenie kroków stało się popularną praktyką wśród osób dbających o swoje zdrowie już kilka lat temu. Codzienne spacery mogą mieć zbawienny wpływ na kondycję, poprawić samopoczucie czy przyczynić się do zrzucenia wagi. Ponadto, według najnowszych badań, skutecznie chronią przed otyłością. Ile kilometrów trzeba pokonać, by zauważyć pozytywne efekty? Odpowiedzi na to i inne pytania przypominamy z okazji Dnia Leniwych Spacerów.

Spacer jako walka z otyłością

Nie od dziś wiadomo, że regularny wysiłek fizyczny jest niezbędny dla utrzymania zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Współcześnie, gdy wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, a praca za biurkiem stała się powszechna, o codzienną dawkę ruchu coraz trudniej. Okazuje się, że zwykłe, acz regularne spacery mogą w tym przypadku pomóc nawet najbardziej zagorzałym przeciwnikom wysiłku fizycznego.

Analiza statystyk na temat otyłości nie jest niestety optymistyczna. Jak pokazują badania z udziałem 555 tysięcy osób, od wczesnej dorosłości do wieku średniego ludzie zwykle przybierają na wadze każdego roku od 0,5 do 1 kilograma. Dlatego, choćby ze względu na profilaktykę nadwagi, warto podjąć próbę codziennego wysiłku, jakim może być nawyk spacerowania.

Ile kroków należy zrobić dziennie, by być zdrowym?

Od paru lat panuje powszechna moda na "robienie kroków". Stało się tak za sprawą popularnej aplikacji mobilnej, która liczy każdy krok przemierzony podczas codziennych wędrówek. Dzięki niej w łatwy sposób można monitorować nasz średni poziom wysiłku fizycznego. Przez długi czas mówiło się, że to 10 tysięcy kroków jest "magiczną liczbą", którą - jeśli się osiągnie każdego dnia - można cieszyć się niezłym zdrowiem oraz kondycją. Okazuje się, że ta liczba uległa zmianie.

Badania przeprowadzone przez Vanderbilt University Medical Center w Nashville poświęcone zdrowemu nawykowi spacerowania udowadniają, że już niezbyt wymagający dystans może mieć niesamowity wpływ na nasz dobrostan. Naukowcy obserwowali grupę w wieku 41-67 lat przez 4 lata. Analizowali ich przyzwyczajenia, sposób pracy oraz częstotliwość podejmowanego wysiłku fizycznego.

- Wpływ chodzenia na nadciśnienie i cukrzycę obserwuje się po przejściu 8-9 tys. kroków dziennie. W innych schorzeniach związek był liniowy, czyli im więcej kroków, tym mniejsze ryzyko - stwierdził prof. Evan Brittain z wydziału medycyny sercowo-naczyniowej w VUMC.

Zalety spacerowania - ile kroków dziennie daje najlepsze wyniki?

Z przeprowadzonych badań wynika, że najlepszymi wynikami cieszyły się osoby, które pokonywały około 6,5 kilometrów dziennie (8200 kroków). Mogły się one pochwalić się dobrym samopoczuciem i energią, rzadziej były otyłe, nie skarżyły się też na refluks żołądka czy stany depresyjne.

Inne badania z kolei dowodziły, iż regularne spacerowanie, choć może wydawać się mało wymagającą aktywnością, zmniejsza ryzyko demencji, chorób układu krążenia a nawet- wystąpienia nowotworu.

Naukowcy podkreślają jednak, że ruch nie jest jedynym istotnym aspektem, o którym musimy pamiętać przy profilaktyce otyłości. Kluczowa będzie dieta bogata w warzywa, owoce oraz błonnik, pozbawiona cukru i produktów wysoko przetworzonych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: medonet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Roberto Jimenez Mejias/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana