Sposoby na długowieczność. Co można zrobić, aby dożyć setki?

Szczęśliwa para
Digital Vision./Getty Images-
Dane demograficzne wyraźnie pokazują, że Polaków jest coraz mniej. Miniony rok pod względem zgonów był rekordowy, do tego znacząco skróciła się średnia długość życia Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem?

Dlaczego żyjemy coraz krócej?

W 2020 roku zmarło ponad 480 tys. osób. To najwięcej od zakończenia II wojny światowej. Za fatalne statystyki minionego roku odpowiada przede wszystkim pandemia COVID-19. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i to właśnie w tej grupie odnotowano najwięcej zgonów. Ten wzrost wpłynął także na średnią długość życia Polaków. Z danych Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że w ubiegłym roku średnia trwania życia mężczyzn skróciła się o ok. 1,3 roku, a kobiet o 0,8.

Na wyższą śmiertelność z całą pewnością wpłynęły utrudnienia w działaniu służby. Cześć zabiegów i operacji została odłożona w czasie. Niektóre szpitale zaczęły przyjmować tylko pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, niektóre przychodnie w ogóle przestały przyjmować pacjentów. Tym samym dostanie się do swojego lekarza czy specjalisty stało się praktycznie niemożliwe.

Ale nie tylko pandemia wpływa na długość naszego życia. Dużo zależy od nas samych - od naszej diety czy aktywności fizycznej. Co możemy zrobić, aby zapewnić sobie dłuższe i lepsze życie?

Sposoby na długowieczność

Jedz zdrowo

Zdrowa i zbilansowana dieta to nie tylko klucz do dłuższego, ale przede wszystkim do zdrowego życia. Co jeść, aby dożyć setki? Przede wszystkim naturalne produkty. Menu powinno składać się głównie z warzyw i owoców. Zawarte w nich przeciwutleniacze oraz flawonoidy zwalczają wolne rodniki, które mają swój udział w tworzeniu się zmian nowotworowych, a także przyspieszają starzenie się organizmu.

Owoce i warzywa dostarczają także witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz błonnika pokarmowego. Związek ten nie tylko przyspiesza metabolizm i pozwala zachować prawidłową masę ciała, ale także obniża poziom złego cholesterolu.

Warto także pamiętać o produktach bogatych w kwasy omega. Wspomagają ona pracę układu krążenia i chronią przed miażdżycą, a także mają korzystny wpływ na działanie mózgu. Sprawiają, że nasz umysł działa sprawniej. Łatwiej się koncentrujemy i szybciej zapamiętujemy nowe informacje.

A czego unikać? Badacze zgodnie podkreślają, że najbardziej szkodzą nam produkty wysokoprzetworzone oraz bogate w cukier. Tego typu jedzenie nie tylko sprzyja przebieraniu na wadze, ale także prowadzi do cukrzycy oraz może wywoływać niektóre nowotwory. W tym kontekście coraz częściej mówi się też o mięsie. Aby sobie nie zaszkodzić, zaleca się jedzenie przede wszystkim drobiu, maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.

Ruszaj się

Rodzaj ruchu tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Najważniejsze, aby był regularny i "zabierał" nam co najmniej pół godzinny dziennie. Dlaczego warto? Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, dodatkowo stymuluje układ immunologiczny, tym samym, w razie zagrożenia reaguje on znacznie szybciej. Dodatkowo ruch wzmacnia mięśnie, w tym serce, oraz zwiększa pojemność płuc.

Jeśli spędzamy czas na świeżym powietrzu, jesteśmy lepiej dotlenieni, a więcej tlenu to lepiej odżywiony organizm.

Spotykaj się z innymi ludźmi

Jesteśmy istotami stadnymi i w większym lub mniejszym stopniu potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi. To dzięki nim czujemy się szczęśliwi, potrzebni czy ważni. Dlatego, aby z tych relacji wyciągnąć, jak najwięcej warto spotykać się tylko z tymi osobami, które są dla nas ważne, w których towarzystwie dobrze się czujemy, które nas akceptują i troszczą się o nas. Na pozostałe relacje nie warto tracić czasu.

Naucz się rozładowywać stres

Od stresu nie da się uciec, dlatego trzeba się nauczyć z nim żyć i umieć rekompensować sobie jego nadmiar. Dlaczego? Stres może być źródłem wielu problemów ze zdrowiem, np. depresji, chorób serca, wrzodów żołądka czy nadciśnienia. Zatem, jak radzić sobie z nim radzić? Na szczęście sposobów jest wiele. W pozbyciu się napięcia pomogą nam np. ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna czy słuchanie aubiobooków.

Wysypiaj się

Zdrowy i odpowiednio długi sen to przede wszystkim regeneracja i odpoczynek. Badania pokazują, że osoby, które się nie wysypiają i śpią zbyt krótko, znacznie częściej zmagają się z przewlekłym zmęczeniem, które może doprowadzić nawet do depresji i innych chorób.

Ostrożnie z używkami

Teoretycznie w ogóle nie powinniśmy po nie sięgać. Jednak według Dana Buettnera autora książki "Niebieskie strefy" możemy sobie pozwolić na drobne grzeszki. Pisarz przyglądał się społecznościom, w których wiele osób dożywało sędziwego wieku i postanowił wyodrębnić ich cechy wspólne. Jego obserwacje pokazują, że niewielka ilość alkoholu może wydłużać życie. Pisarz przekonuje, że jedna lampka czerwonego wina dziennie może podziałać tylko na naszą korzyść. Odrobina alkoholu może mieć korzystny wpływ na serce, a także pomaga się zrelaksować i odprężyć.

Nauczyć się myśleć pozytywnie

Badania przeprowadzone przez dwóch psychologów Howarda S. Friedmana i Leslie R. Martina pokazują, że osoby dożywające sędziwych lat charakteryzują się pozytywnym nastawieniem do ludzi i świata. Jak zmienić swoje podejście? Badacze zachęcają do tego, aby szukać w każdej, nawet złej sytuacji, czegoś pozytywnego. Warto także pozwalać sobie w ciągu dnia na drobne przyjemności, które poprawią nam nastrój.

Długowieczność mamy zapisaną w genach?

Zdaniem niektórych badaczy, długość naszego życia w dużej mierze zależy od naszych genów, a konkretnie od wersji jednego z nich - FOXO3. Badacze Cornell University w Nowym Jorku sądzą, że pomaga on zachować większą rezerwę komórek macierzystych, co sprzyja dłuższemu i zdrowszemu życiu. Czy faktycznie tak jest? Odpowiedź dadzą dalsze badania.

Przepis pani Janiny na długie i szczęśliwe życie. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Ślub humanistyczny, czyli wymarzona ceremonia w dowolnym miejscu świata. Ile kosztuje i jak przebiega?

Była stylistką gwiazd, potem założyła markę bieliźnianą. Dlaczego kobiety sukcesu po latach zmieniają zawód?

Jan Dąbrówka odziedziczył talent po rodzicach. Natalia Kukulska o muzyce syna: "Jest beztroska"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości