Śluby humanistyczne to ceremonie, które w Polsce nie mają mocy prawnej. Sednem tego wydarzenia jest celebracja miłości i wypowiedzenie przysięgi swojej drugiej połówce w dowolnym miejscu na całym świecie. Do tego potrzebni są jednak mistrzowie ceremonii. Jak wygląda ich praca? O tym opowiedzieli nam Joanna Humerczyk, organizatorka ślubów humanistycznych oraz Hugon Czajkowski, mistrz ceremonii.
Alternatywny ślub bez urzędnika i księdza
Miłość nie zawsze musi być zwieńczona podpisem na dokumencie. Niekiedy pary decydują się na nietypowy ślub humanistyczny. Wydarzenie to nie tylko nie zobowiązuje do sztywnej formuły, a wręcz przeciwnie, zachęca do rozluźnionej atmosfery. Zakochani w dowolnym miejscu i czasie mogą złożyć sobie własną przysięgę. Do tego wydarzenia nie potrzeba obecności księdza, czy urzędnika, jednak istotna jest tu rola mistrza ceremonii. O swojej pracy opowiedzieli nam Joanna Humerczy oraz jej współpracownik Szymon Wieczorek. Partnerzy wspólnie połączyli już ponad 300 par.
Ślub humanistyczny jest osobistą, nieformalną formą zawarcia związku małżeńskiego. W Polsce nie ma on regulacji prawnych tzn. pary, które decydują się na taki ślub, nie są formalnie w małżeństwie
– powiedziała Joanna.
Szymon przyznał, że podczas udzielania ślubów humanistycznych był świadkiem wielu wspaniałych emocji, a także ciekawych pomysłów na aranżacje wydarzenia. Celebranci w swojej kilkuletniej karierze mieli okazję prowadzić uroczystość m.in. na łodzi, na publicznej plaży, polu golfowym, czy na Kasprowym Wierchu.
Praca przy ślubach humanistycznych połączyła samych celebrantów. Przyjaźń przerodziła się w miłość, a obecnie zakochani przygotowują się do własnego ślubu humanistycznego.
Będzie to przygoda połączona z podróżą, której będą nam towarzyszyć nasza rodzina i przyjaciele – powiedział Szymon.
Przygotowanie ślubu humanistycznego
Ślub humanistyczny to nie lada wydarzenie. Czas przygotowań, wybranie odpowiedniego miejsca, dekoracji i kreacji spędza parze sen z powiek. Kiedy rozpocząć działania i myśleć nad organizacją?
- W zależności od tego, w jakim terminie ten ślub miałby się odbyć, warto zacząć planować całą ceremonię mniej więcej rok wcześniej. Sezon ślubny kumuluje się w kilku miesiącach w roku - powiedziała Joanna.
Miejsce i przebieg ceremonii uwarunkowany jest życzeniami pary. To zakochani decydują, jak dokładnie ma wyglądać ich "wielki dzień". Kwestia przysięgi również ustalana jest z mistrzami ceremonii.
- Scenariusz powstaje razem z parą młodą. On jest indywidualnie pod nich dostosowywany. My sugerujemy pewne rzeczy, które mógłby się tam znaleźć, ale często te przysięgi pary młodej są indywidualne – powiedział Hugo.
Cena ślubu humanistycznego uzależniona jest od języka, w którym prowadzona jest uroczystość. Więcej na ten temat dowiesz się, oglądając rozmowę ze studia Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Mama Marcina Tyszki pochwaliła się zdjęciem ze ślubu. "Marcinek w końcu zeskanował nasze pamiątki"
Maria Sadowska napisała piosenkę "Kocham Cię" dla męża. "Wzięliśmy ślub po 12 latach związku"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: A. Myśliwiec, B. Jańczak