Tego owocu nie wolno łączyć z lekami. "Jest największym killerem"

Owoce, które wchodzą w reakcję z lekami
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego nie łączymy owoców z lekami
Dlaczego nie łączymy owoców z lekami
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Truskawkowe menu
Truskawkowe menu
Leków nie należy łączyć z owocami i sokami. Może to bowiem powodować wiele niepożądanych następstw, co nie będzie obojętne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jakich połączeń unikać? Czym jest efekt soku grejpfrutowego? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Milena Nosek, dietetyczka kliniczna.

Które owoce wchodzą w reakcję z lekami?

Do owoców, których składniki wykazują interakcję z lekami, należą cytrusy, takie jak: cytryna, limonka, pomelo, pomarańcza, a szczególnie grejpfrut czerwony. Inna grupa, na którą trzeba uważać, to surowe owoce o wysokiej zawartości błonnika, np. truskawki, maliny, kiwi i figi. Trzecia grupa, jako najbardziej obfita w błonnik, to suszone owoce: śliwki, morele i rodzynki.

- Najnowsze doniesienia mówią, że bardzo wiele braku skuteczności obserwuje się przy nieprawidłowych interakcjach leków z żywnością. Tak że nie ma żartów - podkreśla dietetyczka Milena Nosek.

Jakich owoców nie łączyć z lekami, bo mogą zagrażać naszemu zdrowiu?

Szczególnie niebezpieczne są cytrusy, ze względu na obecność furanokumaryn - związków blokujących białko enzymatyczne rozkładające leki. Kumulowane są wówczas substancje czynne, a ich stężenie może być nawet kilkukrotnie wyższe. Będzie to prowadzić np. do zaburzeń rytmu serca i szybkiego obniżenia ciśnienia tętniczego - tzw. efekt soku grejpfrutowego.

- Grejpfrut jest największym "killerem", jeśli chodzi o leki - stwierdził prowadzący program Damian Michałowski.

Efekt soku grejpfrutowego

Udowodniono, że grejpfruty i sok z tych owoców mogą negatywnie wpływać na ponad 85 różnych leków, takich jak:

  • środki znieczulające - benzodizepiny
  • leki przeciwdepresyjne - sertralina
  • leki obniżające poziom cholesterolu - statyny
  • leki obniżające ciśnienie tętnicze - bloker kanałów wapniowych
  • preparaty na zaburzenia erekcji - syldenafil
  • leki przeciwhistaminowe (antyalergiczne)
  • wszystkie leki w terapii AIDS i HIV.

Jakie owoce kolidują z lekami na nadciśnienie?

Chodzi o cytrusy, zwłaszcza czerwony grejpfrut, a w zasadzie sok. Do jego sporządzenia potrzeba co najmniej trzech owoców, więc stężenia kwasów, furanokumaryn będzie dawką wręcz uderzeniową. Blokery kanału wapniowego, czyli grupa leków stosowanych na nadciśnienie, jest tu szczególnym rodzajem, gdyż to właśnie interakcja tych leków z grejpfrutem może być nawet zagrożeniem życia.

Czym popijać leki?

Tylko wodą, najlepiej przegotowaną. Nie tylko jednak leki, ale i wszelkie suplementy diety. Należy również przestrzegać czasu spożycia płynu - na godzinę przed zażyciem leku popijanego nawet wodą.

To samo dotyczy owoców surowych czy suszonych. Czas w jakim bezpieczniej jest przyjąć lek, to 3 godziny przed i 3 godziny po ich zjedzeniu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości