Kolor stolca - co mówi o naszym zdrowiu?
To, jak często oddajemy stolec jest kwestią bardzo indywidualną. Niektórzy w tym celu udają się do toalety raz dziennie, inni - nawet trzy razy w ciągu dnia. Są też osoby, które załatwiają się co 2-3 dni. Problemy mogą się pojawić w momencie, gdy ten czas się wydłuża lub stolce są bardzo częste. - Zbyt rzadkie wizyty w toalecie mogą prowadzić do powstawania uchyłków w jelicie grubym, z kolei zbyt częste w pierwszej kolejności mogą powodować odwodnienie organizmu, szczególnie groźne u małych dzieci i u osób w podeszłym wieku - powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl lek. Katarzyna Ostafin, internista i ultrasonografista CM SafiMed z Zabierzowa.
Zdrowie
Znaczenie dla zdrowia ma nie tylko częstotliwość wypróżnień, ale także kolor stolca. Czasem zdarza się, że przybiera on czarną barwę. - Kolor często przyrównywany przez pacjentów do smoły, może być zarówno niegroźnym efektem ubocznym przy stosowaniu preparatów żelaza, jak i objawem krwawienia z przewodu pokarmowego, co niejednokrotnie wymaga hospitalizacji - tłumaczyła specjalistka. Warto dodać, że w niektórych przypadkach ma to związek z chorobą nowotworową (np. rakiem jelita grubego).
Stolec może mieć także kolor acholiczny, czyli bladożółty, żółtawy. - Oznacza częściową lub całkowitą blokadę odpływu żółci do jelita cienkiego, co może być jednym z pierwszych objawów raka trzustki - dodała.
Natomiast zielony stolec bardzo często świadczy o bakteryjnym zapaleniu jelit. - To wymaga specyficznego leczenia – często nawet w warunkach szpitalnych - wyjaśniła.
Czy wygląd stolca ma znaczenie?
Naszą uwagę powinien zwrócić nie tylko kolor, ale również kształt stolca i jego uformowanie. - Jest to bardzo przydatne do oceny czasu pasażu jelitowego. Daje informację o tym, ile czasu stolec zalega w jelicie grubym. W celu ujednolicenia stosuje się do tego tzw. skalę bristolską, pomocną w trakcie diagnostyki zespołu jelita drażliwego - powiedziała.
Zaniepokoić powinny stolce cienkie tzw. "ołówkowate". Zdarza się, że mają związek ze zwężeniem odbytnicy. – Czasem mogą być to zmiany zapalne lub hemoroidalne, jednak często jest to jeden z pierwszych objawów raka jelita grubego, będącego jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w populacji polskiej - tłumaczyła.
Stolec, który ma postać twardych, pojedynczych gródek, może świadczyć o zaparciach. Czasem za taki kształt stolca odpowiadają również niektóre leki.
Warto także zwrócić uwagę na zapach stolca. Jeśli są bardzo cuchnące, tłuszczowe i oblepiają muszlę może to świadczyć o utrzymujących się zaparciach, różnego rodzaju infekcjach lub obecności pasożytów. Taki stolec może być objawem zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), chorób zapalnych jelit (m.in. Leśniowskiego-Crohna) lub schorzeń związanych z nieprawidłowym wchłanianiem (m.in. celiakia).
Specjalistka dodała, że warto podczas wypróżnień przyjrzeć się swojemu stolcowi. W niektórych przypadkach pozwala to wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie, a to znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie.
Bristolska skala uformowania stolca - co to jest?
Znaczenie ma także wygląda kupy. To, jak może wyglądać określa bristolska skala uformowania stolca (skala BSF; ang. Bristol Stool Form Scale). Została ona opracowana w 1997 roku przez dwójkę badaczy z Uniwersytetu w Bristolu. Wyróżnia ona siedem typów stolca. Twórcy skali pod uwagę wzięli przede wszystkim jego kształt oraz konsystencję. Wyróżnili:
- typ 1 - twarde, zbite grudki, które mogą przypominać orzechy, kał w takiej formie jest trudny do wydalenia;
- typ 2 - jest stosunkowo długi, pokryty grudkami;
- typ 3 - wydłużony z wyraźnymi pęknięciami;
- typ 4 - jest smukły, gładki i miękki;
- typ 5 - to miękkie, nieduże fragmenty z wyraźnymi krawędziami, jest łatwo usuwany z organizmu;
- typ 6 - kał ma konsystencję papki, niektóre jego fragmenty mogą być postrzępione;
- typ 7 - bardzo rzadki, bez stałych fragmentów.
Pierwszy oraz drugi typ stolca świadczą o tym, że pokarm zalega w jelitach stosunkowo długo. W przypadku postaci siódmej – najkrócej. Tym samym dwa pierwsze rodzaje mogą świadczyć o zaparciach. Typy 3 oraz 4 uznawane są za najbardziej prawidłowe i w takiej formie wypróżniamy się najczęściej.
Stolce, jak w typie 5-6 zazwyczaj pojawiają się przy biegunkach. Jeśli kał jest bardzo rzadki, wodnisty (typ 7) najprawdopodobniej organizm zmaga się infekcją bakteryjną (głównie przecinkowcem cholery lub zakażeniem Clostridium difficile).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie jest najbliższa toaleta? Lokalizację pokaże aplikacja
- Zdrowotne mity, w które wciąż wierzy wielu Polaków. Lekarz zdradził, jak jest naprawdę
- Lekarze usunęli kobiecie 100-kilogramowego guza. "Nigdy wcześniej nie widziałem tak ogromnej cysty"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images