16 lat temu usłyszeliśmy: "Czarnoskórzy bardziej chorują". Polacy odrobili lekcję z tolerancji?

Czy kolor skóry ma dla nas znaczenie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy kolor skóry ma dla nas znaczenie?
Czy kolor skóry ma dla nas znaczenie?
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
W Polsce, choć możemy mówić o pewnej poprawie zachowań w społeczeństwie, nadal mierzymy się z rasizmem systemowym. Skąd się bierze i dlaczego taki problem występuje? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN profesor Tomasz Sobierajski, socjolog oraz Bumi Phillips ze Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego.

Czy kolor skóry ma dla nas znaczenie?

Gdy widzimy, że ktoś czuje się źle, większość z nas reaguje i pomaga. Czy robimy to również wtedy, gdy pomocy potrzebuje osoba o innym kolorze skóry? Nasz reporter postanowił sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja tolerancji i rasizmu w Polsce. W centrum Warszawy postawił aktora, który odegrał scenkę. Wynik jest dość optymistyczny, zdecydowana większość osób postanowiła zareagować. Do aktora podeszło 36 kobiet i 22 mężczyzn.

- Jest dużo takich sytuacji, kiedy ludzie nie pomagają i kończy się to tragicznie. Reagujemy, bo każdemu może się to zdarzyć, nam też – powiedziały panie, które zdecydowały się podejść do aktora.

Podobny eksperyment przeprowadziliśmy 16 lat temu. W 2007 roku potrzebującemu pomogło zdecydowanie mniej osób. Na pytanie, dlaczego przechodnie przeszli obojętnie, padały odpowiedzi: "Jestem rasistą. Mam uprzedzenie do murzynów", "Czarnoskórzy chorują bardziej, przenoszą różne choroby".

Skąd bierze się rasizm?

Boimy się inności. Tego, czego nie znamy. To właśnie ten strach powoduje, że zaczynamy dyskryminować ludzi, którzy mają odmienny kolor skóry, mówią w obcym języku, czy zachowują się inaczej niż my. Jak przyznał Tomasz Sobierajski, każdy może mieć własne uprzedzenia. Przyczyną może być głos znajomych i rodziny, plotki, obejrzany film czy przeczytany artykuł.

Jednak badania pokazują, że zmienia się podejście do osób z innym kolorem skóry niż biały. Jesteśmy coraz lepiej wyedukowani i przyzwyczajamy się, że w naszym kraju nie jesteśmy jedyni. To właśnie kontakt z różnymi kulturami powoduje, że pozbywamy się uprzedzeń i stajemy się tolerancyjni. Warto podkreślić, że rasizm występuje nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, we Francji, w Stanach Zjednoczonych.

- Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, szczególnie jeśli chodzi o kwestie związane z etnicznością. Jesteśmy też na dobrym poziomie, jeśli chodzi o kraje, które są blisko nas. Jeśli chodzi o miasta, to akceptacja dla osób z o innym kolorze skóry jest na poziomie 90 procent. Dla całego społeczeństwa to jest 60 procent. U Czechów to jest 25 procent, na Węgrzech - 17 procent. My jako Polacy jesteśmy bliżej tej średniej zachodniej europejskiej - powiedział socjolog.

Co robić, by poprawić sytuacje i żeby w Polsce osobom o innym kolorze skóry żyło się jeszcze lepiej?

- Pierwsze słowo to edukacja. Druga rzecz nie patrzymy na Amerykę, która jest bardzo rasistowska. Tina Turner dawniej mówiła z przykrością, że jej kraj nigdy nie dał jej takiej sławy jak Europa. Jej kolor skóry tu nie miał znaczenia, ważna była jej muzyka - tłumaczył socjolog.

Jak życie w Polsce oceniają osoby o innym kolorze skóry?

O braku tolerancji przekonał się Bumi Phillips. Muzyk urodził się i wychował w Polsce, na przestrzeni lat obserwuje jednak różne zachowania społeczeństwa.

- Osoby, które stykają się na co dzień z różnymi ludźmi, wiedzą, że z tolerancją i akceptacją jest bardzo duży problem. Córka mojej znajomej była obrażana, kilka dni później to samo dotyczyło jej syna. Kilka dni później został zaatakowany chłopak, który ma inny kolor skóry – powiedział muzyk.

Mężczyzna zaznaczył jednak, że problem nie leży tylko po stronie mieszkańców Polski. Na poziom rasizmu wpływa także polityka państwa.

- Faktycznie jest tak, że ta sytuacja otwartości społecznej zwiększyła się. To jest plus. Jednak trzeba powiedzieć też o tym, jaka jest narracja z góry. Dwa lata temu na 11 listopada, jednym z haseł przewodnich była "Polska będzie biała". Jak ja mam się czuć, czy osoby, które tu mieszkają? – zapytał retorycznie muzyk.

Profesor Tomasz Sobierajski, socjolog oraz Bumi Phillips ze Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego
Czym jest rasizm? Jak wygląda sytuacja w Polsce?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości