rasizm

  rasizm

  Nie gasną emocje po meczu Polska-Anglia, który odbył się w środę w Warszawie. Tuż przed spotkaniem angielscy piłkarze uklęknęli na znak walki z rasizmem. Zgromadzeni na trybunach Stadionu Narodowego kibice biało-czerwonych zareagowali na to gwizdami. Takie zachowanie oburzyło Magdalenę Boczarską, czemu dała wyraz na Instagramie. Jej post spotkał się z ostrą krytyką. "Niech pani wyjedzie z Polski i już się nie wstydzi"- piszą niektórzy internauci.  

  Wrześniowe wydania "Vogue" zawsze są wyjątkowe. Tym razem jednak nie tylko pod kątem modowym. Polska edycja postanowiła zająć się tematem nadziei i do udziału w sesji okładkowej zaprosiła młodą aktywistkę, 10-letnią Biankę Nwolisę, której zdjęcie z transparentem: "Stop Calling Me MURZYN" jakiś czas temu obiegło całą Polskę. Bianka wraz z całą rodziną gościła także w naszym programie.

  Kiedyś było neutralne. Obecnie jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, ale także archaiczne. Słowa "Murzyn" nie należy używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu. Tak uważa językoznawca prof. Marek Łaziński. Czy jego opinia będzie oficjalnym stanowiskiem Rady Języka Polskiego?

  Oprah Winfrey jest jedną z najpopularniejszych amerykańskich prezenterek, która przez lata pracowała na swoje uznanie. W tym roku w jej życiu zawodowym szykują się pewne zmiany. Dziennikarka startuje z nowym programem poświęconym tematyce rasizmu. Z druku znika jednak jej ukazujący się od dwóch dekad magazyn. Skąd taka decyzja?

  W trudnych momentach najważniejsza dla ludzi staje się solidarność. Doświadczaliśmy tego przez ostatnie miesiące ze względu na pandemię koronawirusa. Doświadczamy także teraz, solidaryzując się przeciwko rasizmowi i śmierci George'a Floyda z rąk policjanta, do której doszło 25 maja 2020 r. w Minessocie.

  Blogerka modowa Tamara Gonzales Perea z powodu nieco ciemniejszego koloru skóry była źle traktowana przez swoich kolegów ze szkoły. Dochodziło nawet do tego, że uczniowie czekali na nią po lekcjach, aby zrobić jej krzywdę. Kiedy zaczął się ten koszmar? Czy szkoła ukarała prowodyrów? O swoich przeżyciach Tamara powiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na kanapie usiadła wokalistka i aktorka Patricia Kazadi. Czy według nich w Polsce, w ostatnim czasie nasilił się rasizm? Jak zmienić te nastroje?

  W Polsce coraz częściej dochodzi do rasistowskich pobić i ataków. O komentarz do tego, co się dzieje w naszym kraju poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: imigrantów mieszkających u nas: syryjskiego Kurda Mustafę Mohammada i Syryjczyka prof. Bassama Aouila. Jak Polska zmieniła się od czasu ich przyjazdu? Jak się czują w naszym kraju?

  W dzisiejszym odcinku "Rozmów w toku" Ewa Drzyzga rozmawia z osobami, które doświadczyły przemocy ze względu na swoje pochodzenie etniczne, rasowe lub narodowe oraz z polskimi rasistami. Poznajcie człowieka, który "dla rozrywki" obrzucił czarnoskórego kamieniami i tego, którego Ewa Drzyzga chciała wyprosić ze studia.

  Nominacje do Oscarów nie wyglądają kolorowo Po ogłoszeniu tegorocznych nominacji do Oscarów wybuchł skandal. Okazało się, że już drugi raz z rzędu Amerykańska Akademia Filmowa wytypowała wyłącznie białoskórych aktorów. Media i niektórzy czarnoskórzy aktorzy zarzucili głosującym rasizm i dyskryminację. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy polskiego aktora i reżysera, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Omara Sangare. Rozmawiała z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

  "Boję się o mojego męża, boję się o naszą rodzinę" - tak napisała na Facebooku Julia Sondhi, Polka która wszyła za mąż za sikha. Ich historię poznało wiele osób, bo ten post został udostępniony prawie czterdzieści tysięcy razy! Co sprawiło, że musiała podzielić się swoją historią? Dlaczego Julia Sondhi obawia się o bezpieczeństwo swojego męża? Z rodziną rozmawiał we Wrocławiu dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Kamilek na urodzinach kolegi został oblany płynem z mydlinami, które podrażniły mu oczy. W efekcie chłopiec trafił do szpitala. O sprawcy wypadku Kamil wypowiadał się w obraźliwi i rasistowski sposób. Kto go tego nauczył? Czy to rodzice są winni rasistowskich zachowań swoich dzieci?

  Samiloby Ajeki razem z mamą przeprowadza w przedszkolach warsztaty, podczas których uczy dzieci tolerancji. Jak wyglądają te spotkania? O czym opowiada wówczas siedmioletnia dziewczynka? Jak dzieci reagują na jej kolor skóry? O co przedszkolaki pytają Sami? Co warsztaty dają samej siedmiolatce? I kto namówił Katarzynę Wujczyk i jej córkę do projektu? Sami razem z mamą pojawiła się w studiu Dzień Dobry TVN.

  Prezenterka pogody Dzień Dobry TVN właśnie wydała swoją autobiografię. Jak Omenaa Mensah wspomina dzieciństwo? Czy była prześladowana z powodu koloru skóry? Co ją zainspirowało do napisania książki? O tym i o swojej metamorfozie opowiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej.

  Najnowszy krążek Czesława Mozila zatytułowany jest "Księga Emigrantów. Tom I". To mocny komentarz o polskich emigrantach. Za co zapłaciłby milion dolarów? O przykładach rasizmu wśród Polaków, o tym, jakim był ministrantem i całował się z dziewczyną w kościele, opowiedział studiu Dzień Dobry TVN.

  O szczerej, ludzkiej, codziennej nienawiści rozmawialiśmy z Katarzyną Herman, Janem Peszkiem i Szczepanem Twardochem. Jak walczyć z "hejtem", homofobią czy rasizmem?