Jak wygląda rasizm w Polsce?
Kampania społeczna "To My Polacy" to odpowiedź organizacji The Alliance for Black Justice in Poland oraz aktywistów na wciąż obecny w Polsce problem rasizmu. Organizatorzy akcji stworzyli krótki film uświadamiający ludziom, jak może wyglądać tylko pozornie "niewinne" wykluczenie osób czarnoskórych w naszym kraju.
Inicjatorka akcji - Oliwia Oladigbolu jest związana z Nigeryjczykiem, z którym wychowuje córeczkę. Na własnej skórze niejednokrotnie doświadczyła wykluczenia swoich bliskich.
- Z jednej strony ludzie się otwierają, uczą, poznają nowe rzeczy, są bardziej akceptujący. Natomiast z drugiej strony bardzo u nas rosną też ruchy narodowe i to jest duży kontrast. [...] Zaczyna się od mikro agresji, czyli właśnie takiego półświadomego odmawiania tożsamości, czyli pytań: "Skąd jesteś?", "Skąd naprawdę jesteś?"- tłumaczyła Oliwia.
Z czym mierzą się osoby czarnoskóre w Polsce?
Dla Ogi Ugonoh wieczne pytania o pochodzenie nie stanowią już problemu, bo się do nich przyzwyczaiła. W studiu zaznaczyła jednak, że są sytuacje, w których podobne zachowanie jest niestosowne. Żarty na temat koloru skóry, fetyszyzowanie odmiennego wyglądu czy złośliwości mówione wprost to niestety wciąż codzienność wielu niebiałych Polek i Polaków. Stworzona przez nią kampania społeczna ma za zadanie uświadomić odbiorcom, że z pozoru niewinny żart może wpłynąć na samopoczucie drugiego człowieka i po prostu go skrzywdzić
.- Coraz więcej mamy osób, które mają inny kolor skóry, bo to też nie jest spot, który tylko dotyczy nas jako osób i rodzin [przyp. red. czarnoskórych] [...]. Azjaci, Romowie, jest wciąż bardzo dużo grup społecznych, które są traktowane jak "podludzie", bo to nie są "tylko słowa". [...] Ja teraz już mam 28 lat, musiałam nabrać takiego dystansu do pewnych kwestii - podsumowała aktywistka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Miss Rzeszowa usłyszała bolesne słowa. "To straszne, że w XXI wieku dzieją się takie rzeczy"
- 16 lat temu usłyszeliśmy: "Czarnoskórzy bardziej chorują". Polacy odrobili lekcję z tolerancji?
- Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie: "Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News