Czy Polacy są rasistami?
17 lat temu poprosiliśmy aktora-obcokrajowca, aby w środku Warszawy udawał, że potrzebuje pomocy. Niestety nie każdy chciał się wtedy zatrzymać, a wypowiedzi, które nagraliśmy, są szokujące.
- Jestem rasistą. Mam jakieś uprzedzenie do Murzynów - powiedział jeden z przechodniów. - Choroby różne. Różne zakażenia - dodała respondentka, tłumacząc, dlaczego nie pomogła.
Ten eksperyment społeczny powtórzyliśmy rok temu i okazało się, że jest zdecydowanie lepiej. - Mimo że trochę się spieszę, to stwierdziłam, że [udzielenie pomocy - red.] jest ważniejsze - zaznaczyła jedna z kobiet.
Czy Polacy pomogą osobie arabskiego pochodzenia?
Teraz postanowiliśmy sprawdzić, czy równie chętnie będziemy pomagać osobie pochodzącej z Bliskiego Wschodu. Aktor mieszkający na co dzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich usiadł na jednej z ulic w Radomiu i trzymał się za serce. Przez dwie godziny 16 osób nie zareagowało. - Nie mam czasu. Spieszę się - przyznała jedna z nich.
Na szczęście 33 osoby pomogły: 19 kobiet i 14 mężczyzn. Ci wszyscy ludzie, to nasi bohaterowie bez peleryny, którym gratulujemy reakcji.
- Nie można tak zostawiać ludzi. Ludzi się kocha. Nieważne, jaki ma kolor skóry. Dzieje się krzywda i trzeba po prostu pomóc - mówiła kobieta, która pomogła naszemu aktorowi. - Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie reagować - dodała kolejna. - Dla mnie to jest chore, że ludzie przechodzą, jak widzą, że ktoś cierpi. Ktoś może umrzeć, a nikt nie podejdzie - zauważyła następna respondentka.
O komentarz do materiału Bartka Dajnowskiego poprosiliśmy dr Marzenę Cypryańską-Nezlek i modela Szymona Reicha.
- Waham się o takim mówieniu w kategoriach Polacy. Myślę, że wcale bardziej się nie różnimy od innych i nie jesteśmy większymi rasistami. [...] Natomiast zmieniła się sytuacja, a my się zmieniamy wraz z sytuacją z tym, co się dzieje wokół nas. Mamy większą różnorodność. [...] Osoby młode poza tym, że są wrażliwe albo nie są, to one żyją w innym świecie, w świecie globalnym. Poza tym, że wyjeżdżają, że studiują z różnymi osobami, korzystają z mediów społecznościowych, nie mają granic. Jeśli mówią dobrze w innych językach, to się mniej obawiają, bo lepiej rozumieją - mówiła psycholożka społeczna.
Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Para jednopłciowa poprosiła przechodnia o zrobienie zdjęcia. Co się stało później? Zobacz nagranie
- Mężczyzna natarczywie zaczepiał kobietę na ulicy. Czy ktoś pomógł?
- Jak przechodnie reagują na widok zgubionego dziecka? "Chyba by mi serce pękło"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN