Czy pomagamy innym niezależnie od koloru skóry? "Nie można tak zostawiać ludzi"

Czy pomoglibyście w takiej sytuacji?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy pomoglibyście w takiej sytuacji? - napisy
Czy pomoglibyście w takiej sytuacji? - napisy
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Reporter Bartek Dajnowski w cyklu "Miejska dżungla" sprawdził, czy pomagamy innym niezależnie od koloru skóry. Z kolei w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholożką społeczną dr Marzeną Cypryańską-Nezlek i byłym uczestnikiem "Top Model" Szymonem Reichem o rasizmie. Jak nasze społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni lat?

Czy Polacy są rasistami?

17 lat temu poprosiliśmy aktora-obcokrajowca, aby w środku Warszawy udawał, że potrzebuje pomocy. Niestety nie każdy chciał się wtedy zatrzymać, a wypowiedzi, które nagraliśmy, są szokujące.

- Jestem rasistą. Mam jakieś uprzedzenie do Murzynów - powiedział jeden z przechodniów. - Choroby różne. Różne zakażenia - dodała respondentka, tłumacząc, dlaczego nie pomogła.

Ten eksperyment społeczny powtórzyliśmy rok temu i okazało się, że jest zdecydowanie lepiej. - Mimo że trochę się spieszę, to stwierdziłam, że [udzielenie pomocy - red.] jest ważniejsze - zaznaczyła jedna z kobiet.

Czy Polacy pomogą osobie arabskiego pochodzenia?

Teraz postanowiliśmy sprawdzić, czy równie chętnie będziemy pomagać osobie pochodzącej z Bliskiego Wschodu. Aktor mieszkający na co dzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich usiadł na jednej z ulic w Radomiu i trzymał się za serce. Przez dwie godziny 16 osób nie zareagowało. - Nie mam czasu. Spieszę się - przyznała jedna z nich.

Na szczęście 33 osoby pomogły: 19 kobiet i 14 mężczyzn. Ci wszyscy ludzie, to nasi bohaterowie bez peleryny, którym gratulujemy reakcji.

- Nie można tak zostawiać ludzi. Ludzi się kocha. Nieważne, jaki ma kolor skóry. Dzieje się krzywda i trzeba po prostu pomóc - mówiła kobieta, która pomogła naszemu aktorowi. - Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie reagować - dodała kolejna. - Dla mnie to jest chore, że ludzie przechodzą, jak widzą, że ktoś cierpi. Ktoś może umrzeć, a nikt nie podejdzie - zauważyła następna respondentka.

O komentarz do materiału Bartka Dajnowskiego poprosiliśmy dr Marzenę Cypryańską-Nezlek i modela Szymona Reicha.

- Waham się o takim mówieniu w kategoriach Polacy. Myślę, że wcale bardziej się nie różnimy od innych i nie jesteśmy większymi rasistami. [...] Natomiast zmieniła się sytuacja, a my się zmieniamy wraz z sytuacją z tym, co się dzieje wokół nas. Mamy większą różnorodność. [...] Osoby młode poza tym, że są wrażliwe albo nie są, to one żyją w innym świecie, w świecie globalnym. Poza tym, że wyjeżdżają, że studiują z różnymi osobami, korzystają z mediów społecznościowych, nie mają granic. Jeśli mówią dobrze w innych językach, to się mniej obawiają, bo lepiej rozumieją - mówiła psycholożka społeczna.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:

DD_20241022_Jungla_REP
Dlaczego boimy się inności?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości