Od ponad roku obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom. Z pomocą dwójki nastoletnich aktorów postanowiliśmy sprawdzić, czy zakaz faktycznie działa. Jak wygląda sytuacja? Czy sklepów stosują się do zasad?
Sprawdził to Bartek Dajnowski w cyklu "Miejska dżungla".
Jaki był wynik eksperymentu?
Zespół naukowców wziął sobie za cel usłyszenie tego, co "mówią rośliny". Badania przeprowadzane są w bezechowej komorze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej dostrzegalna w naszym życiu. Najlepszym tego dowodem jest najnowszy eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Nottingham. Badacze sprawdzili, czy sztuczna inteligencja potrafi zaopiekować się kotami. O szczegółach opowiedział nam Marcin Sawicki.
Jakie są wyniki tego eksperymentu?
Czy Polacy reagują, kiedy widzą czy słyszą, że komuś dzieje się krzywda? To postanowił sprawdzić reporter Dzień Dobry TVN. W materiale z cyklu Miejska Dżungla sprawdził reakcje przechodniów na krzyki z mieszkania w bloku. O zatrważających wynikach porozmawialiśmy z socjologiem doktorem Marek Troszyńskim.
Zobacz przejmujący reportaż Dzień Dobry TVN.
Eksperci radzą, jak dbać o swoje bezpieczeństwo.
"To spójne z wieloma wynikami badań".
W studiu wybuchła salwa śmiechu.
Redakcja Dzień Dobry TVN przeprowadziła eksperyment i przekonała mieszkańców wielkiego falowca w Gdańsku do mówienia sobie: "Dzień dobry", a reporter "Faktów" TVN Jarosław Kostkowski opowiedział, jak łatwo zmienić świat na lepsze.
Nieustannie uczysz dziecko, by po powrocie do domu zdejmowało obuwie i odkładało na półkę? A może sama zapominasz i często chodzisz w ulubionych trampkach po pokoju i kuchni? Najwyższy czas to zmienić.
"Inni szukają tylko zysku, ale inni szukają też dobroci".
Co wykazał nasz eksperyment w ramach cyklu "Miejska dżungla"?
W 2007 roku w cyklu "Miejska Dżungla" zrobiliśmy społeczny eksperyment i sprawdziliśmy, jak reagują przypadkowe osoby na ulicy, gdy kobieta jest agresywna wobec mężczyzny. Po 16 latach reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski powtórzył akcję ze statystami. Co się zmieniło? Jak ludzie reagują na agresję? Wnioski omówiliśmy z ekspertami socjologiem Tomaszem Sobierajskim oraz kierowniczką Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Renatą Durdą.
Brak dostępu do telefonu, mediów społecznościowych czy telewizji nie musi być problemem. Przekonała się o tym alpinistka, która spędziła 500 dni w jaskini na południu Hiszpanii, całkowicie izolując się od świata. Wszystko to na potrzeby projektu naukowego.
Naukowcy opracowują nowy rodzaj szczepionki przeciwnowotworowej. Polega ona na przeprogramowaniu komórek nowotworowych na komórki odpornościowe. - Nie mogliśmy uwierzyć, że działa tak dobrze - przyznał Ravi Majeti, główny autor badania.
"Życie weryfikuje".
Jak organizm zareagował na miesięczny detoks kofeinowy?
Kultowy program "Ślub od pierwszego wejrzenia" wraca na antenę. 8. sezon telewizyjnego eksperymentu przyniesie wiele zwrotów akcji i porywów serca. Szóstka singli otrzyma od ekspertów szansę na odnalezienie swojej drugiej połówki.
Wielu z nas zastanawia się, co czuje człowiek, kiedy umiera. Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie znaleźli lekarze jednego z amerykańskich szpitali. Do jakich wniosków doszli?
Kobiety pozostawiły odsłonięte piersi. Jaki miały cel?
Znużenie, mgła umysłowa, uczucie wyczerpania, często towarzyszą intensywnemu wysiłkowi intelektualnemu.
"Chyba potrzebował sprzątaczki, a nie żony".
Jak wyglądał ten eksperyment i jakie są jego efekty? Sprawdź.
W najnowszym wpisie na Instagramie uczestnik podzielił się z obserwatorami prywatnym nagraniem z wesela.
Hugo i Ross Turnerowie to znani brytyjscy podróżnicy i sportowcy. W rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o swoim eksperymencie dietetyczno-medycznym. Jak zareagowały ich organizmy? Jakie są najciekawsze badania dotyczące bliźniąt?
Eksperyment przeprowadzony w jaskini we francuskich Pirenejach, miał na celu zbadanie, jak ludzki mózg radzi sobie bez światła słonecznego i poczucia czasu. Uczestnicy projektu: Margaux Romand-Monnier i Christian Clot w rozmowie z Anną Kalczyńską zdradzili szczegóły projektu i podzielili się wnioskami płynącymi z projektu.
Pandemia to wyjątkowo ciężka próba dla związków. Więcej się kłócimy, dostrzegamy swoje wady. Izolacja i trwający od wielu miesięcy lockdown nie ułatwiają niestety zadania. Pewna pochodząca z Ukrainy para zdecydowała się stworzyć dla swojego związku ekstremalne warunki i przykuli się do siebie łańcuchem. Czy to dobra strategia? Zapytaliśmy naszego eksperta Piotra Mosaka.