Czy sztuczna inteligencja może się opiekować kotami? "Robot miał 500 pomysłów na zabawę"

Czy sztuczna inteligencja może się opiekować kotami? "Robot miał 500 pomysłów na zabawę"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy nie tylko show-biznesowe - napisy
Newsy nie tylko show-biznesowe - napisy
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej dostrzegalna w naszym życiu. Najlepszym tego dowodem jest najnowszy eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Nottingham. Badacze sprawdzili, czy sztuczna inteligencja potrafi zaopiekować się kotami. O szczegółach opowiedział nam Marcin Sawicki.

Przełomowy eksperyment

Sztuczna inteligencja nieustannie budzi ogromne emocje. Jej fenomen porusza zarówno sferę naukową, publicystyczną, jak i polityczną, a badacze wciąż nie pozostają jej obojętni.

W ostatnim czasie naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham przeprowadzili nietypowy eksperyment. - Badacze zadali sobie pytanie, czy robot, czyli sztuczna inteligencja mogłaby się opiekować naszymi zwierzętami domowymi, a dokładnie kotami - powiedział Marcin.

Do badania zostały zwerbowane trzy kotki. - One musiały wyglądać inaczej, żeby kamery sztucznej inteligencji mogły je odróżnić. A samo badanie polegało na tym, że robot uczył się, jak ma zabawiać koty. Każdy z nich miał swoją zabawę, a robot zabawiał je przez 12 dni, po sześć godzin dziennie - wytłumaczył dziennikarz.

Jaki był wynik eksperymentu?

W badaniu koty były obserwowane pod kątem stresu. - Dla badaczy to było niezwykle ważne, żeby te koty się nie bały. Gdyby zauważyli, że zwierzęta się denerwują, a sama zabawa nie sprawia im przyjemności, wtedy eksperyment zostałby przerwany - podkreślił Marcin.

- Robot miał 500 pomysłów na zabawę. Sam eksperyment został opisany w postaci pracy naukowej, która wygrała konferencję naukową poświęconą robotyce i sztucznej inteligencji. To wyglądało na zabawę, z której wnioski są bardzo poważne - zauważył nasz ekspert.

Z eksperymentu wynika, że w przyszłości będziemy korzystali z pomocy robotów i sztucznej inteligencji do opiekowania się nad naszymi zwierzętami. - Nie chodzi tutaj tylko o zwierzętami domowe, ale taka sytuacja może być również w przypadku zwierząt w ogrodach zoologicznych oraz hodowlanych - zdradził Marcin Sawicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości