Ferie to czas, gdy wiele dzieci zostaje w domu bez opieki dorosłych. Czy Twoja pociecha otworzyłaby drzwi nieznajomemu? Jak się okazuje, nawet dorosłym zdarza się stracić czujność i wpuścić do środka osoby, których nie znają. W jaki sposób chronić nasze pociechy przed zagrożeniem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska oraz ekspert ds. bezpieczeństwa Robert Koniuszy.
Domofon a bezpieczeństwo
W nowym odcinku cyklu "Miejska Dżungla" reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski sprawdził, jak mieszkańcy bloków reagują na dzwoniący domofon i hasło "To ja", czyli jak wielu z nas otwiera drzwi nieznajomym. Eksperyment przeprowadzono podczas ferii, gdy dzieci często zostają same w domu.
Dlaczego mieszkańcy zdecydowali się wpuścić reportera, mimo że nie wiedzieli, kim jest i dlaczego dzwoni akurat do nich? - "Czekałam akurat na przesyłkę", "Żona Pana wpuściła, ale właśnie wyszedłem zobaczyć kto to, bo już raz mieliśmy taką sytuację i jedną osobę już przepędziłem", "Wpuściłem was, bo spodziewałem się dostawy" - tłumaczyli nasi rozmówcy.
Przez kilka godzin nagrań Bartek Dajnowski zadzwonił do kilkuset mieszkań. Słuchawkę domofonu podniosło 48 osób, drzwi otworzyło 15, a 33 nie wpuściło nieznajomego do domu.
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
W studiu Dzień Dobry TVN ekspert ds. bezpieczeństwa, autor książek i podcastu dla dzieci Robert Koniuszy oraz psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska opowiedzieli widzom, jak przygotować dziecko na zostanie bez opieki dorosłego w domu. W jaki sposób nauczyć je odpowiedzialnej reakcji w kontaktach z nieznajomymi?
- Tłumaczymy dzieciom, żeby nie otwierały drzwi obcym, żeby zwracały uwagę, a sami się do tego, jak widać, często nie stosujemy, ale całe szczęście edukacja często i gęsto nie idzie w las. Dzieci jednak są mniej ufne niż dorośli, jak widać. Albo w ogóle nie otworzą tych drzwi, albo myślę, że zadzwonią do rodziców i zapytają, czy mogą w ogóle kogoś wpuścić - powiedział Robert Koniuszy.
Jak wytłumaczyć dziecku, że nie wolno otwierać drzwi obcym? - Trzeba ten sam komunikat przekazywać nie kilkukrotnie, tylko kilkudziesięciokrotnie, w różnych sytuacjach. Mówimy, że nie prowadzi się rozmów przez zamknięte drzwi, domofon, nie wiadomo z kim - wyjaśniała Aleksandra Piotrowska.
- Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, kiedy mamy telefonem do dyspozycji. Z reguły dziecko jest wyposażone w telefon komórkowy. Można też mieszkanie "omonitorować" i zareagować jako rodzic na taką sytuację, jeśli do takiej dochodzi - dodał ekspert ds. bezpieczeństwa.
Więcej dowiesz się w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy w polskich szkołach jest bezpiecznie? "Musiałyby tam obowiązywać procedury policyjne"
- Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"
- Kobieta próbowała otworzyć drzwi samolotu podczas lotu. Grozi jej 10 lat więzienia
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News.