Czy Twoje dziecko otworzy drzwi nieznajomemu? "Sami się do tego często nie stosujemy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy Twoje dziecko otworzy drzwi nieznajomemu?
Czy Twoje dziecko otworzy drzwi nieznajomemu?
Czy domofon zwiększa nasze bezpieczeństwo?
Czy domofon zwiększa nasze bezpieczeństwo?
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Ferie to czas, gdy wiele dzieci zostaje w domu bez opieki dorosłych. Czy Twoja pociecha otworzyłaby drzwi nieznajomemu? Jak się okazuje, nawet dorosłym zdarza się stracić czujność i wpuścić do środka osoby, których nie znają. W jaki sposób chronić nasze pociechy przed zagrożeniem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska oraz ekspert ds. bezpieczeństwa Robert Koniuszy.

Domofon a bezpieczeństwo

W nowym odcinku cyklu "Miejska Dżungla" reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski sprawdził, jak mieszkańcy bloków reagują na dzwoniący domofon i hasło "To ja", czyli jak wielu z nas otwiera drzwi nieznajomym. Eksperyment przeprowadzono podczas ferii, gdy dzieci często zostają same w domu.

Dlaczego mieszkańcy zdecydowali się wpuścić reportera, mimo że nie wiedzieli, kim jest i dlaczego dzwoni akurat do nich? - "Czekałam akurat na przesyłkę", "Żona Pana wpuściła, ale właśnie wyszedłem zobaczyć kto to, bo już raz mieliśmy taką sytuację i jedną osobę już przepędziłem", "Wpuściłem was, bo spodziewałem się dostawy" - tłumaczyli nasi rozmówcy.

Przez kilka godzin nagrań Bartek Dajnowski zadzwonił do kilkuset mieszkań. Słuchawkę domofonu podniosło 48 osób, drzwi otworzyło 15, a 33 nie wpuściło nieznajomego do domu.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

W studiu Dzień Dobry TVN ekspert ds. bezpieczeństwa, autor książek i podcastu dla dzieci Robert Koniuszy oraz psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska opowiedzieli widzom, jak przygotować dziecko na zostanie bez opieki dorosłego w domu. W jaki sposób nauczyć je odpowiedzialnej reakcji w kontaktach z nieznajomymi?

- Tłumaczymy dzieciom, żeby nie otwierały drzwi obcym, żeby zwracały uwagę, a sami się do tego, jak widać, często nie stosujemy, ale całe szczęście edukacja często i gęsto nie idzie w las. Dzieci jednak są mniej ufne niż dorośli, jak widać. Albo w ogóle nie otworzą tych drzwi, albo myślę, że zadzwonią do rodziców i zapytają, czy mogą w ogóle kogoś wpuścić - powiedział Robert Koniuszy.

Jak wytłumaczyć dziecku, że nie wolno otwierać drzwi obcym? - Trzeba ten sam komunikat przekazywać nie kilkukrotnie, tylko kilkudziesięciokrotnie, w różnych sytuacjach. Mówimy, że nie prowadzi się rozmów przez zamknięte drzwi, domofon, nie wiadomo z kim - wyjaśniała Aleksandra Piotrowska.

- Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, kiedy mamy telefonem do dyspozycji. Z reguły dziecko jest wyposażone w telefon komórkowy. Można też mieszkanie "omonitorować" i zareagować jako rodzic na taką sytuację, jeśli do takiej dochodzi - dodał ekspert ds. bezpieczeństwa.

Więcej dowiesz się w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana