Cukrzyca a stan jamy ustnej
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Jak się okazuje, jej pierwsze symptomy można zaobserwować już na fotelu stomatologicznym. - Charakterystyczne objawy, które możemy zauważyć już na początku wizyty, to m.in.: popękane rany w kącikach ust, stan zapalny dziąseł, krwawienie z dziąseł, trudno gojące się rany w jamie ustnej i kandydoza, czyli grzybica w jamie ustnej - wypunktowała higienistka Paulina Pakuła.
- Co więcej pacjenci chorzy na cukrzycę często zgłaszają suchość w jamie ustnej, pieczenie, a także słodki lub owocowy oddech - dodała.
Ekspertka podkreśliła, że chorzy pacjenci powinni zwrócić szczególną uwagę na długo utrzymujący się stan zapalny dziąseł oraz ich krwawienie. - Zapalenie przyzębia jest szóstym powikłaniem cukrzycy, a przewlekły stan zapalny dziąseł może powodować pogorszenie się wyniku hemoglobiny glikowanej - wyjaśniła, zaznaczając przy tym, że chorzy pacjenci powinni zdecydowanie częściej odwiedzać dentystę. - Zaleca się aby takie wizyty odbywały się co 4, 6 miesięcy, ponieważ diabetycy mają zwiększony poziom glukozy nie tylko we krwi, ale także w ślinie, a duże stężenie glukozy w jamie ustnej może powodować ryzyko wystąpienia próchnicy - ostrzegła Paulina.
Zdaniem naszej rozmówczyni cukrzyca i zdrowie jamy ustnej są ze sobą wzajemnie powiązane. - Osoby z cukrzycą są 3-krotnie bardziej narażone na zapalenie przyzębia. Około 75% z nich cierpi z powodu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Dodatkowo jedna trzecia jest dotknięta ciężkim zapaleniem przyzębia. Co więcej, według badań, diabetycy, którzy chorują na zapalenie przyzębienia, mają 2-3 razy większe ryzyko zgonu, z powodu zawału serca, niż diabetycy bez stanu zapalnego - wyjaśniła Paulina Pakuła.
Jakie są zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej dla osób z cukrzycą?
Nasza rozmówczyni podkreśliła, że podstawą jest edukacja i motywacja. - Regularne wizyty u stomatologa i higienistki stomatologicznej są kluczowe, a pacjenci powinni być odpowiednio edukowani w zakresie higieny jamy ustnej. Wskazane jest codzienne nitkowanie zębów, oczyszczanie języka, mycie zębów pastą z fluorem, a także przemywanie ust wodą po spożyciu posiłku - podkreśliła Paulina Pakuła.
- Dodatkowo osoby, które cierpią na nocną hipoglikemię, po spożyciu produktów zwierających kwasy lub cukry powinny przepłukać usta wodą - poradziła ekspertka.
Paulina Pakuła podkreśla, że dieta ma istotne znaczenie, ponieważ bakterie w jamie ustnej potrzebują cukru do życia, co może prowadzić do powstawania próchnicy. Zaleca zatem spożywanie zbilansowanych posiłków, unikanie podjadania między posiłkami, oraz odczekanie co najmniej 20 minut po śniadaniu przed umyciem zębów.
Wizyty u stomatologa dla osób z cukrzycą powinny odbywać się, gdy poziom hemoglobiny glikowanej nie przekracza 6,5-7 procent. - Z powodu upośledzonej odporności u chorych, niektóre zabiegi mogą wymagać antybiotykowej osłony, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza o ostatnich wynikach hemoglobiny glikowanej. Idealnym czasem na wizytę u stomatologa są godziny poranne, po śniadaniu i po przyjęciu leków - podkreśliła.
Ważne jest również informowanie personelu medycznego o objawach hipoglikemii, aby umożliwić szybką reakcję. Ponadto, Paulina Pakuła zaleca, aby pacjenci z cukrzycą przygotowali się na wizytę, mając przy sobie glukagon i coś, co podniesie poziom cukru, zwłaszcza gdy wizyta w gabinecie stomatologicznym wiąże się z dużym stresem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Co należy wiedzieć o tej chorobie?
- Czy skład flory bakteryjnej ma związek z rozwojem cukrzycy? Badacze mają ciekawą teorię
- Zosia cierpi na cukrzycę typu I. Choroba została wykryta przypadkowo
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN