Trudne przeżycia mamy wcześniaków. "Bałam się, że umrę, gdy dowiem się w trakcie porodu, że one nie przeżyły"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wcześniak, czyli każdy dzień na wagę złota
Wcześniak, czyli każdy dzień na wagę złota
Jak odkryć w dziecku pasję?
Jak odkryć w dziecku pasję?
Pytania naszych widzów do psycholożki dotyczące dzieci
Pytania naszych widzów do psycholożki dotyczące dzieci
Obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Patronujący mu kolor fioletowy przewijał się dzisiaj w studiu Dzień Dobry TVN. Okazuje się, że co dziesiąte dziecko jest wcześniakiem. W studiu pojawiły się Natalia Szewczak, mama wcześniaków i dziennikarka oraz prof. dr hab. nauk. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, neonatolog i prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

Z czym mierzą się rodzice wcześniaków?

Natalia Szewczyk wspomina dzień porodu, jako ten najgorszy w życiu. Jej dziecko przyszło na świat pod koniec 26. tygodnia ciąży. - Czyli trzy miesiące i jeden dzień za wcześnie, o tyle za wcześnie urodziły się moje dzieci. Choć może to budzić kontrowersje, może to kogoś zaskoczyć, tak, uważam i przyznaję się do tego, że to był najstraszniejszy dzień w moim życiu. Ja bałam się, co wydarzy się po porodzie, czy moje dzieci ten poród przeżyją. Gdy jechałam na salę operacyjną, nie miałam takiej pewności. Na tej sali operacyjnej poprosiłam, by uśpiono mnie do operacji, bo po prostu bałam się, że umrę, będę w strasznym stanie, gdy dowiem się w trakcie porodu, że one nie przeżyły - powiedziała poruszona kobieta. Dla dobra dzieci nie można było wprowadzić kobiety w stan narkozy.

Dzieci Natalii Szewczyk przeżyły, dzisiaj są zdrowe i mają trzy lata. Kobieta jest wdzięczna lekarzom i pielęgniarkom za ich pracę i wszelkie działania ratujące życie bliźniaków. Z czym mierzą się rodzice wcześniaków? - Ze skrajnym strachem i stresem, bo nigdy nie wiadomo, co wydarzy się, nie jutro, tylko za pięć minut. (...) Wcześniak to nie jest tylko małe dziecko, które waży 1000 gramów albo mniej. To jest przede wszystkim dziecko, które jest bardzo chore i potrzebuje ogromnego wsparcia i będzie musiało przejść bardzo długą drogę, żeby ten finał był pozytywny - wyjaśniła mama bliźniaków.

Na czym polega ratowanie życia wczesniaków?

Jak podkreśliła prof. dr hab. nauk. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, bardzo ważna jest edukacja rodziców wcześniaków. Najczęstsze pytanie, jakie jest stawiane w tej kwestii, to: jaka jest przyczyna takiego porodu?

- Najogólniej można powiedzieć, że przyczyny są socjomedyczne. Z przyczyn medycznych to są wszelkie choroby mamy, przede wszystkim zakażenie wewnątrzmaciczne, które czasem jest bardzo trudne do rozpoznania przez położników w ciąży, bo czasem jest bezobjawowe, bo to jest bardzo złożony proces. (...) I ona może doprowadzić do przedwczesnych skurczy macicy i porodu przedwczesnego. Oczywiście, nadciśnienie, cukrzyca. (...) Na pewno czynniki socjoekonomiczne odgrywają bardzo dużą rolę - wyjaśniła prof. dr hab. nauk. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka.

Koalicja dla Wcześniaka przygotowała specjalny projekt dla dzieci i ich rodziców. - To są różnego rodzaju przekazy, to jest np. muzykoterapia, (...) tomik wierszy - powiedziała prof. Borszewska-Kornacka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać starzenie skóry? Zwróć uwagę na skład kosmetyków