Olej lniany w ciąży – właściwości, wpływ oleju na matkę i dziecko, dawkowanie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak powiedzieć bliskim o ciąży?
Jak powiedzieć bliskim o ciąży?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Olej lniany jest bardzo wskazany dla kobiet spodziewających się dziecka, ponieważ zawiera składniki, których wówczas ich organizm najbardziej potrzebuje. Zdrowotna emulsja wpływa korzystnie na pracę nie tylko ustroju matki. Należy go jednak odpowiednio racjonować.

Dawkowanie i sposób spożywania oleju lnianego w ciąży jest niezmiernie istotne. To źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych można przyjmować bezpośrednio w formie płynnej, ale również jako dodatek w sałatkach, dresingach czy koktajlach w ilościach 1–2 łyżki. Zapotrzebowanie na olej lniany można również wyrównać odpowiednią dietą.

Olej lniany w ciąży – właściwości

Olej lniany pozyskiwany poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego uznawany jest za jeden ze zdrowszych i najbardziej wartościowych tłuszczów roślinnych. Jego skład to co najmniej 50% kwasu linolenowego, powszechnie znanego jako omega-3, ponad 30% stanowią inne tłuszcze nienasycone, jak omega-6 i omega-9, a pozostałą, niewielką część komponentu olejowego tworzą nasycone kwasy tłuszczowe.

W przemyśle spożywczym olej lniany cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoką zawartość cennych składników odżywczych korzystnie wpływających na pracę niemal całego organizmu. Produkt tego typu szczególnie polecany jest kobietom spodziewającym się dziecka. Olej lniany w ciąży to nieoceniony składnik codziennej diety stanowiący niezbędny element budulcowy komórek organizmu i tkanki mózgowej.

Odgrywa też ważną rolę w syntezie hormonów. Wspiera pracę układu pokarmowego, usprawniając wchłanianie i rozprowadzanie składników odżywczych, w tym witamin, głównie A, D, E i K odpowiedzialnych m.in. za obniżenie stresu oksydacyjnego, czyli stanu zagrażającego rozwojem nowotworu. Właściwości oleju lnianego wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu i zmniejszenie ryzyka depresji poporodowej, łagodzenie przebiegu menstruacji i menopauzy.

Ponadto olej lniany stosowany nie tylko w ciąży, wykorzystywany jest w przypadku różnorodnych schorzeń i dolegliwości zewnętrznych, jak hemoroidy czy choroby i zmiany skórne. Olej lniany osłabia działanie wolnych rodników, których obecność sprzyja przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Naturalnie też natłuszcza i wzmacnia włosy. Wspiera podnoszenie odporności organizmu w walce z przeciwciałami i różnorodnymi stanami zapalnymi, ma szerokie zastosowanie w profilaktyce i lecznictwie chorób sercowo-naczyniowych. Należy go jednak odpowiednio racjonować. Dawkowanie i sposób spożywania oleju lnianego w ciąży jest niezmiernie istotne.

Olej lniany a ciąża

Olej lniany w ciąży warto wprowadzić do codziennego jadłospisu. Kwasy tłuszczowe nienasycone wpływają korzystnie na rozwój układu nerwowego dziecka, a przede wszystkim stanowią paliwo energetyczne dla organizmu matki, wpływają na poprawę procesów przemiany materii i regulują pracę jelit, zapobiegając ciążowym zaparciom. Ponadto zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się problemów rozwojowych u potomka we wczesnym i późnym dzieciństwie, takich jak ADHD, alergie i różnorodne reakcje uczuleniowe, astma czy kłopoty związane ze wzrokiem.

Suplementacja kwasów z grupy omega redukuje ryzyko urodzenia dziecka z hipotrofią i zaburzeniami układu nerwowo-mięśniowego. Dodatkowo korzystnie wpływa na masę urodzeniową dziecka, stymuluje wytwarzanie melatoniny, co zapewnia lepszej jakości sen noworodka, oraz wspiera ogólny rozwój psychomotoryczny w przyszłości. Olej lniany w ciąży sprzyja zwiększeniu poziomu inteligencji dziecka.

Odżywcze właściwości oleju lnianego w czasie ciąży chronią nienarodzone dziecko i matkę przed poronieniem oraz zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu nawet o 40%. Olej lniany w ciąży odgrywa szczególną rolę w przypadku wcześniaków i trudności oddechowych malucha spowodowanych zbyt szybkim rozwiązaniem ciąży. Ostra niewydolność oddechowa stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla dziecka, dlatego olej lniany w ciąży jest tak istotny. Efektywność stosowania oleju w ciąży można przedłużyć na czas laktacji i później. Zdrowotny wpływ właściwości oleju lnianego usprawnią powrót mamy do formy w okresie połogu i pozbycie się zbędnych kilogramów, które przybyły w trakcie ciąży.

Olej lniany w ciąży – dawkowanie

Olej lniany w ciąży należy odpowiednio dawkować. Zwykle zalecana przeciętna dawka to 1–2, a czasem nawet 3 łyżki płynu dziennie. Można go spożywać bezpośrednio lub jako dodatek do różnorodnego rodzaju zimnych dań, jak pesto, dipy czy smoothie. Jego obecność poprawia wchłanianie witamin i innych składników oraz urozmaici smak potrawy. Nie poleca się smażenia na oleju lnianym, ponieważ traci swoje cenne właściwości odżywcze. Olej lniany powinien być spożyty w ciągu 4 tygodni od otwarcia butelki ze względu na szybkie tempo utleniania się kwasów tłuszczowych.

Bibliografia:

  • A. Cichocka, „Żywienie kobiet w ciąży”, PZWL, Warszawa 2005.
    • A. Eisenberg, „W oczekiwaniu na dziecko”, Rebis, Poznań 2002.

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

      Zobacz także:

      Autor: Adrian Adamczyk

      Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości