Jakie właściwości ma olej lniany? Zastosowanie i dawkowanie.

Olej lniany
Fot. canyonos / Getty Images
Olej lniany, dzięki wysokiej zawartości kwasu omega-3 obniża cholesterol i wspomaga działanie układu krwionośnego. Olej lniany jest również wykorzystywany w kosmetyce - ma właściwości regenerujące i hamuje zapalenia skóry. Ma również zbawienne działanie na włosy - dzięki dużej zawartości witaminy E nadaje im zdrowy połysk, ma działanie odbudowujące i regenerujące. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości ma olej lniany i dlaczego warto włączyć go do codziennej diety.
  • Olej lniany - właściwości lecznicze
  • Olej lniany - zastosowanie. Jak pić olej lniany?
  • Kiedy pić olej lniany - rano czy wieczorem?
  • Olej lniany - zastosowanie w kuchni
  • Jak przechowywać olej lniany?

Zobacz też: Siemię lniane lepsze niż tran i ryby

Olej lniany wykorzystywany był już przez starożytnych Greków i Rzymian. Doceniano jego właściwości lecznicze. Olej lniany stosowano również do konserwacji malowideł. Olej pozyskiwany jest z siemienia lnianego, czyli nasion lnu tłoczonych na zimno. Inna nazwa oleju lnianego - olej budwigowy - pochodzi od nazwiska niemieckiej badaczki Johanny Budwig. W oparciu o olej lniany stworzyła ona dietę wspomagającą leczenie nowotworów, a także chorób serca i łuszczycy. Obecnie olej budwigowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce i gastronomii.

Olej lniany - właściwości lecznicze

Olej lniany wykazuje lecznicze działanie, dzięki dużej zawartości kwasu omega-3 i innych nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest też dobrym źródłem witaminy E. Na co pomaga olej lniany i jakie dolegliwości możemy nim leczyć?

· Olej lniany na cholesterol - dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 olej lniany obniża poziom cholesterolu i ma zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia.

· Olej lniany jest także bogaty w witaminy , szczególnie zaś witaminę E, zwaną witaminą młodości. Witamina E ma zbawienne działanie na skórę i włosy , dlatego olej lniany jest powszechnie wykorzystywany również w kosmetyce.

· Olej lniany na skórę - dzięki obecności witaminy E, która należy do przeciwutleniaczy, olej lniany wspomaga usuwanie z organizmu wolnych rodników, przez co spowalnia procesy starzenia się skóry. Olej lniany możemy stosować na skórę twarzy, aby nadać jej większą gładkość i elastyczność.

· Olej lniany na włosy - olej lniany wzmacnia włosy, sprawia, że stają się bardziej lśniące i sprężyste. To wszystko zasługa witaminy E, która neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za osłabienie i wypadanie włosów.

· Olej lniany na trądzik - olej lniany działa przeciwzapalnie i pomaga w gojeniu stanów zapalnych skóry. Jak stosować olej lniany w leczeniu trądziku? Możemy używać go w formie okładów lub maseczek, dobrze sprawdzi się również dieta bogata w olej lniany. Efekty daje także leczenie olejem lnianym łuszczycy i zmian uczuleniowych skóry.

· Olej lniany na zaparcia - metoda stosowana już przez nasze prababcie, obecnie wraca do łask. Olej lniany zawiera dużo błonnika, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie i sprawia, że staje się ono bardziej regularne.

· Olej lniany w ciąży - zaleca się stosowanie oleju lnianego w ciąży ze względu na jego dobry skład i wartości odżywcze. Zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe znacznie wzrasta podczas ciąży, dlatego tak ważne jest, aby wzbogacić dietę o produkty bogate w kwas omega-3 i jemu podobne.

· Olej lniany dla niemowląt - olej lniany polecany jest także dla dzieci i niemowląt. Kąpiel w siemieniu lnianym łagodzi podrażnienia i wysypki skórne, można go również podawać dzieciom w formie surowej jako suplement diety.

Zobacz film: Olej w kuchni, źródło: Dzień Dobry TVN

Olej lniany - zastosowanie. Jak pić olej lniany?

Olej lniany nierafinowany to nieocenione źródło kwasu omega-3 i witaminy E. W jakiej formie najlepiej spożywać olej lniany? Na czczo możemy go przyjmować codziennie po przebudzeniu. Picie oleju lnianego na czczo to jedno z najbardziej wydajnych zastosowań, pijąc go na pusty żołądek, pozwalamy bowiem działać substancjom aktywnym bez żadnych przeszkód. Olej lniany polecany jest do picia przynajmniej raz dziennie, możemy również dodawać go do innych produktów spożywczych.

Kiedy pić olej lniany - rano czy wieczorem?

Olej lniany daje pozytywne efekty, gdy jest pity zarówno rano, jak i wieczorem. Kiedy pić olej lniany? Łyżka oleju wypita na czczo zaraz po przebudzeniu pomoże, jeśli mamy problemy trawienne lub cierpimy na zaparcia. Możemy również pić olej lniany przed zaśnięciem.

Olej lniany - zastosowanie w kuchni

Najlepszym sposobem na wzbogacenie diety w olej lniany jest wykorzystanie go w kuchni - olej lniany doskonale wzbogaci smak koktajli i sałatek. Pamiętajmy, że podgrzewanie osłabia bądź zupełnie niweluje jego właściwości, dlatego poleca się stosować olej lniany na zimno . Kwasy zawarte w oleju pod wpływem wysokiej temperatury ulegają przemianom i mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia. Z tej przyczyny olej lniany nie nadaje się do smażenia .

Jak przechowywać olej lniany?

Wysokiej jakości olej lniany bio tłoczony jest na zimno, nie zawiera również sztucznych konserwantów. Z tej przyczyny łatwo ulega zepsuciu i warto przechowywać go w lodówce lub chłodny miejscu (gdzie temperatura nie przekracza 10 stopni).

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując olej lniany? Przechowywanie w jasnych butelkach może powodować utlenienie zawartych w nim substancji. Dlatego jeśli olej nie jest odpowiednio zabezpieczony przez producenta, warto umieścić go w ciemnym pojemniku.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości