Maria Menounos to znana amerykańska aktorka i prezenterka telewizyjna. U kobiety na początku tego roku zdiagnozowano rzadką postać raka trzustki. Jakie dawał objawy? Co zaniepokoiło dziennikarkę?
Maria Menounos zachorowała na raka trzustki
Maria Menounos problemy ze zdrowiem zaczęła mieć w zeszłym roku. Wszystko zaczęła się od zjedzenia na pokładzie samolotu sałatki. Ból brzucha, biegunka i wzdęcia wydały się na tyle nietypowe i silne, że postanowiła skonsultować się lekarzem. Specjalista, do którego trafiła zapewniał ją jednak, że nic jej nie jest. Kobieta nie dawała za wygraną i domagała się dalszej diagnostyki.
Dziennikarka w rozmowie z TODAY.com wyznała, że ból brzucha był tak silny, że myślała, że "eksploduje od środka". - Pomyślałam, że chyba naprawdę cierpię na nietolerancję glutenu, a mój żołądek po prostu nie radzi sobie z tym dobrze - dodała. Wykonanie później badania, w tym kolonoskopia, wykazały, że faktycznie ma problemy z trawieniem, ale żadnych innych nieprawidłowości nie wykryto.
Menounos miała jednak przeczucie, że dalej coś jest nie tak, objawy nie ustępowy, dlatego zaczęła nalegać, aby lekarze wykonali rezonans magnetyczny. Badanie wykazało, że ma prawe 4-centymetrowego guz na trzustce.
Maria Menounos o walce chorobą nowotworową
U dziennikarki wykryto neuroendokrynnego guza trzustki to rzadka, ale mało agresywna zmiana. Osoby z tym rodzajem nowotworu mają 53 proc. szans na przeżycie pięciu lat od postawienia diagnozy. Do typowych objawów tego raka należą refluks żołądkowy, piekący ból brzucha lub żółtaczka.
Menounos w lutym 2023 roku przeszła operację. Lekarze poza guzem usunęli również cześć trzustki, śledzionę, mięśniaka oraz 17 węzłów chłonnych. Ponieważ rak był na wczesnym etapie i nie zdążył rozprzestrzenić się po organizmie dziennikarka nie potrzebował żadnego innego leczenia.
Aktorka i prezenterka podkreśla, że czuje się świetnie, ale cały czas jest pod kontrolą lekarzy i przestrzega ich zaleceń, a także bacznie obserwuje swoje ciało.
Rak trzustki. Jakie daje objawy?
Listopad to miesiąc świadomości raka trzustki. Szacuje się, że aż 95 proc. nowotworów trzustki rozwija się w komórkach zewnątrzwydzielniczych, które odpowiadają za produkcję soków trawiennych. Ten rodzaj zmiany nazywany jest gruczolakorakiem trzustki. Choroba jest niezwykle niebezpieczna. Statystyki pokazują, że pacjenci z tym rakiem mają zaledwie 12 proc. szans na przeżycie 5 lat od postawienia diagnozy. Sprawę utrudnia fakt, że nowotwór trudno jest rozpoznać i pacjenci trafiają do specjalistów zbyt późno.
Rak trzustki może rozwijać się bezobjawowo lub wywoływać dolegliwości, które rzadko kojarzą się z chorobą onkologiczną. Zdaniem lekarzy do objawów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem należą:
- ból brzucha lub środkowej części pleców, żółtaczka;
- niewyjaśniona utrata masy ciała;
- mdłości;
- utrata apetytu;
- zmiana w wyglądzie stolca;
- niedawno wykryta cukrzyca.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Celine Dion na pierwszych zdjęciach po ogłoszeniu diagnozy. Fani w szoku
- Gwiazdy wspominają bliskich. "Codziennie patrzę w Niebo"
- Ed Sheeran znów wystąpi w Polsce. Zaplanowano dwa koncerty. Ile kosztują bilety?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: today.com
Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images