Cukrzyca typu 1 to choroba, z którą mierzą się tysiące osób w Polsce. Nieleczona może prowadzić m.in. do utraty wzroku, uszkodzenia nerek, czy miażdżycy. O swojej chorobie opowiedział dziennikarz Michał Figurski, zaś chirurg transplantolog Michał Wszoła zdradził kulisy powstawania pionierskiego wynalazku, który ratuje życie osób z cukrzycą. Polscy lekarze jako pierwsi na świcie stworzyli bioniczną trzustkę.
Michał Figurski. Nowe życie po transplantacji
Michał Figurski to dziennikarz i prezenter radiowy, który od kilku lat mierzy się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Po długiej rehabilitacji udało mu się w znacznej części odzyskać sprawność, jednak jego wyzdrowienie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc polskich lekarzy. Przypomnijmy, że Michał od 19. roku życia choruje na cukrzycę typu 1, która przysporzyła mu sporo powikłań. O swoim życiu z cukrzycą opowiedział w reportażu Dzień Dobry TVN.
- Jest chorobą, która niestety jest w ogóle niewidoczna do pewnego etapu, dopóki nie rozwiną się powikłania, to było ciągle oszukiwanie siebie i świata, że cukrzyca mnie nie dotyczy. Było zupełnie inaczej – tłumaczył dziennikarz.
Na skutek cukrzycy i później udaru, dziennikarz uszkodził sobie narządy wewnętrzne i wymagany był przeszczep nerki. Michał Figurski zdecydował się na operację, która była połączeniem transplantacji nerki oraz trzustki, która daje większe powodzenie i ostatecznie – uratowała jego życie.
Pionierski pomysł polskich lekarzy
Jak podkreśla doktor Michał Wszoła w Polsce żyje około 20 tysięcy osób, które mierzą się z ciężkimi powikłaniami cukrzycy typu 1. Chirurg transplantolog został pomysłodawcą pionierskiej na skalę świata inicjatywy i stoi za stworzeniem bionicznej trzustki.
- Trzustka ma bardzo skomplikowane unaczynienie. Zabieg przeszczepienia trzustki jako całego narządu jest na tyle skomplikowany, że niewiele trzustek spełnia kryteria, aby móc zostać przeczepionymi – dodał ekspert.
Z tego powodu bioniczna trzustka ma zastąpić prawdziwe narządy, których nadal przeszczepia się za mało. Dawca takiego organu powinien być młody i nieobciążony chorobami sercowo-naczyniowymi, dlatego w "najlepszym roku" udało się przeszczepić ich zaledwie 40.
Zespół polskich medyków za pomocą biologicznej drukarki tworzy elementy trzustki, która będzie nadawała się do przeszczepu. Drukowanie takiego narządu zajmuje około dwóch godzin, później jest testowana podczas "kontroli jakości", po tygodniu może zostać wszczepiona do dużych zwierząt, a już niedługo, być może do ciał ludzi.
Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy skład flory bakteryjnej ma związek z rozwojem cukrzycy? Badacze mają ciekawą teorię
- Czy bycie w związku zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków
- Polski siatkarz przeżył trzęsienie ziemi w Turcji. Szukał żony i syna. "Biegłem przez zawalone budynki"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN