Zdrowy styl życia nie kończy się tylko na odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Eksperci alarmują, aby zwracać uwagę na produkty codziennego użytku, jakie posiadamy w naszych domach. Jak się okazuje, związki chemiczne zawarte w niektórych przedmiotach, kosmetykach oraz środkach czyszczących narażają kobiet na rozwój "cichego zabójcy".
Cichy zabójca – co to jest?
"Cichym zabójcą" nazwana została cukrzyca typu 2. Jak się okazuje, jest to najbardziej rozpowszechniona choroba na świecie. Niezdiagnozowana lub źle leczona doprowadza do groźnych powikłać tj. zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, utrata wzroku i zespół stopy cukrzycowej, a także jest powodem przedwczesnej śmierci.
Zdrowie
Zdrowie
Aby chronić się przed tą chorobą, należy przede wszystkim regularnie wykonywać badania i prowadzić zdrowy styl życia. Warto też unikać produktów codziennego użytku, które zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę u kobiet. Z pewnością masz je w domu.
Produkty niebezpieczne dla zdrowia kobiet
Zdaniem naukowców wiele przedmiotów codziennego użytku zawiera ftalany, czyli niebezpieczne związki chemiczne. Znajdują się one nie tylko w opakowaniach na żywność, ale także w zabawkach dla dzieci, kosmetykach, przedmiotach gospodarstwa domowego, wyrobach medycznych. Kluczowe jest jednak pytanie, w jaki sposób nam szkodzą?
Nowe badanie, które przeprowadził Sung Kyun Park z University of Michigan dowodzą, że ekspozycja na ftalany może zwiększać ryzyko niektórych chorób metabolicznych. Przez ponad 6 lat naukowcy pod jego kierunkiem obserwowali 1308 pań i sprawdzali wpływ chemikaliów na występowanie u nich cukrzycy. Wyniki potwierdziły, że u kobiet rasy białej, które narażone były na wysoki poziom niektórych ftalanów występowało od 30 do 63 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Energetyki tylko dla osób powyżej 16. roku życia? Ministerstwo Zdrowia: "Ryzyko negatywnych skutków"
- Niespodziewanie zaczął mówić z obcym akcentem. Winny był rak prostaty
- Lek na COVID-19 prowadzi do powstania nowej mutacji wirusa? "Nie wyobrażam sobie robienia czegoś bardziej niebezpiecznego"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: poradnikzdrowie.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dougal Waters/GettyImages