Energetyki tylko dla osób powyżej 16. roku życia? Ministerstwo Zdrowia: "Ryzyko negatywnych skutków"

młody mężczyzna, który pije napój z puszki
Kto będzie mógł kupić energetyki?
Źródło: Arsenii Palivoda/Getty Images
Energetyki od wielu lat cieszą się nie najlepszą sławą. Mimo że są łatwo dostępne, to - zdaniem ekspertów - powinny być sprzedawane jedynie osobom dorosłym lub dopiero od 16. roku życia. Co ciekawe, niektóre kraje już wprowadziły takie regulacje. Czy Polska również zdecyduje się na taki ruch? Do sprawy odniósł się Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Czy energetyki szkodzą?

O tym, że energetyki szkodzą zdrowiu, lekarze mówią już od dawna. Niestety po tego rodzaju napoje sięgają zarówno dorośli, jak i dzieci. Badania przeprowadzone Instytut Matki i Dziecka (IMiD) w Warszawie oraz Uniwersytet Warszawski w 2022 roku pokazują, że aż jedna czwarta najmłodszych uczniów pije energetyki, a częstość zwiększa się wraz z wiekiem. Przynajmniej raz w tygodniu spożywa je co dziesiąty 11-latek i już prawie połowa 15-latków. Dlatego też coraz częściej mówi się o konieczności wprowadzenia przepisów, które zezwolą na sprzedaż takich napojów jedynie osobom powyżej 16. roku życia.

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Do sprawy odniósł się Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Jak podkreślił, wpływ energetyków na zdrowie dzieci i młodzieży należy rozpatrywać w kontekście obecnych w nich kofeiny, która jest substancją psychoaktywną oraz dużej zawartości cukru.

- Z uwagi na masę ciała dzieci ryzyko negatywnych skutków dużego spożycia tych składników jest u dzieci większe niż u dorosłych - zaznaczył polityk. Przyjmowanie dużych ilości energetyków może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, zaburzeń snu i bezsenności, zachowań destrukcyjnych, nadpobudliwych i ryzykownych, problemów ze zdrowiem psychicznym, a także długoterminowych konsekwencji zdrowotnych związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga i otyłość.

Wiceszef resortu zdrowia przypomniał, że już istnieją pewne regulacje, które sprawiają, iż dostęp do energetyków jest trudniejszy. Zniknęły bowiem ze szkolnych sklepików, a w 2021 roku wprowadzono opłatę od słodkich napojów gazowanych oraz z tych zawierających kofeinę lub taurynę, czyli także energetyków.

Czy energetyki będą mogli kupić tylko dorośli?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jest zdania, że dzieci poniżej 16. roku życia nie powinny pić napojów energetyzujących. Wiceminister Kraska wskazał, że obecnie nie ma długoterminowych badań, które pokazują, jakie konsekwencje - w późniejszym życiu - niesie za sobą spożywanie energetyków.

- Mając na uwadze ogólnoświatowe dane, wskazujące na szkodliwy wpływ napojów energetyzujących na zdrowie dzieci, istnieje potrzeba podejmowania dalszych działań, edukacyjnych w tym zakresie - stwierdził. Zaznaczył przy tym, że "w Ministerstwie Zdrowia trwają analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń picia tych napojów przez osoby poniżej 16. roku życia". - Kwestia ta wymaga zarówno analizy możliwych rozwiązań, jak i potencjalnych skutków ich wprowadzenia. Aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne w ww. zakresie - powiedział.

Warto dodać, że jedna z partii politycznych złożyła projekt, który zakłada, że napój energetyzujący będą mogły kupić tylko osoby pełnoletnie.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN 24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: mb/ams/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Arsenii Palivoda/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana