Kobieta straciła kończyny. Dopadła ją "choroba zżerająca ciało"

Straciła kończyny przez sepsę
Straciła kończyny przez sepsę
Źródło: wutwhanfoto/Getty Images/Instagram
Elin Rantatalo jest młodą mamą i właścicielką salonu fryzjerskiego. Jakiś czas temu spędziła bajkowe wakacje na Gran Canarii. Nie spodziewała się, że wyjazd zakończy się długim pobytem w szpitalu i amputacją kończyn. Szwedka pokazuje, że kalectwo nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń.

Wakacje skończyły się kalectwem

Elin Rantatalo ma dziś 33-lata, a jej życie odmieniło się po powrocie z wakacji na wyspie Gran Canaria. Urlop spędziła w pięknym otoczeniu, w towarzystwie rodziny i nic nie zwiastowało tego, co się wydarzyło. Kiedy była już w domu czuła osłabienie i zmęczenie, którego nie mogła zwalczyć. Kolejnego dnia dostała wysokiej gorączki, pojawił się ból, halucynacje, zaczęła jej ciemnieć skóra i dlatego postanowiła udać się do lekarza.

"Inspirujące kobiety"

INSPIRUJACE kobiety_LEGOSZ
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter

Wykonano jej badania, a następnie kobieta została pilnie skierowana do szpitala. Kolejną sytuację, którą zapamiętała to moment, kiedy wybudzono ją ze śpiączki, w której była ponad trzy tygodnie. Okazało się, że doznała groźnego zakażenia bakteryjnego, przez które dosłownie walczyła o życie.

Elin zaraziła się na wyspie paciorkowcem Streptococcus, który doprowadził do martwiczego zapalenia powięzi. Jest to rzadkie, ale ostre zapalenie podskórnej tkanki łącznej - nazywane potocznie "chorobą zżerającą ciało". Konsekwencją było rozwinięcie się sepsy, która prawie zabiła kobietę.

Posocznica wywołała nieodwracalne zmiany w organizmie. Pojawiły się zmiany martwicze, dlatego konieczna była amputacja obu nóg. Tuż przed operacją w 2019 roku mąż Elin został poinformowany, że kobieta może nie przeżyć. Ostatecznie lekarze zdecydowali się amputować jej palce u obu dłoni z wyjątkiem kciuka. To wykluczyło ją z życia zawodowego.

Życie po amputacji kończyn

Elin Rantatalo stara się prowadzić normalne życie. W mediach społecznościowych dzieli się swoją codziennością, pokazuje jak funkcjonuje z protezami nóg, które pozwalają jej się poruszać. Przyznaje, że choroba ją odmieniła.

- Wcześniej byłam podobna do innych młodych mam: zabiegana, w ciągłym niedoczasie, ale zapatrzona w moje pociechy, wówczas sześcioletnią Stellę i czteroletniego Cornelisa. Pracowałam na pełnych obrotach i czułam, że bardzo potrzebuję urlopu - wspomina Elin.

Dzisiaj kobieta jest ogromną motywacją, pokazuje, że rzeczy niemożliwe nie istnieją, ale podkreśla, że tuż po operacji trudno było jej się pogodzić z własnym wyglądem. Pomogli jej dzieci i mąż, którzy nie odstępowali jej na krok. W pewnym momencie skupiła się wyłącznie na przyszłości. Mężczyzna sprawił, że nadal czuła się wyjątkowa i kobieca.

Elin biega, tańczy i inspiruje do szczęśliwego życia, pomimo kalectwa. Namawia, żeby w pędzie codzienności się zatrzymać i zadbać o siebie. Kobieta prowadzi bloga @feminasverige, na którym porusza tematy związane z kulturą czy modą, wystąpiła na kilku okładkach gazet, a nawet pojawiła się w kampanii jednej z biżuteryjnych marek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: twojstyl.pl

Źródło zdjęcia głównego: wutwhanfoto/Getty Images/Instagram

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?