Zarośnięta wagina, "głód skóry" i suchość pochwy, czyli fakty i mity na temat wstrzemięźliwości seksualnej kobiet

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
ohme.pl
Uśmiechnięta kobieta w łóżku

Regularna aktywność seksualna wywiera istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. W życiu każdej kobiety zdarzają się jednak sytuacje, w których zaspokajanie fizycznych potrzeb schodzi na dalszy plan. Czy rezygnacja z intymnych doznań to przepustka do pogorszenia samopoczucia? Do jakich dolegliwości prowadzi brak seksu?

Jakie skutki ma wstrzemięźliwość seksualna?

Udane życie seksualne niesie za sobą wiele korzyści. Redukcja stresu, spalanie zbędnych kalorii i zwiększenie poziomu hormonu szczęścia - to zaledwie część z nich. Nie dziwi zatem fakt, że przerwa w seksie często postrzegana jest jako wyzwanie, a nawet źródło licznych problemów.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
wideo 2/19

Brak bliskości cielesnej prowadzi między innymi do uczucia dyskomfortu wywołanego suchością pochwy. Przesuszona śluzówka często powoduje świąd, a w dodatku niesie za sobą zwiększone ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego. Na szczęście właściwy poziom nawilżenia okolic intymnych łatwo jest przywrócić, chociażby z pomocą masturbacji.

W tym miejscu warto podkreślić, że rezygnacja z miłosnych igraszek przekłada się na suchość pochwy, ale nie obkurcza jej ścian. To mit, że wagina może się skurczyć czy zarosnąć. Nie pozwala na to praca hormonów. Zmiany w wyglądzie narządu możliwe są wyłącznie po menopauzie, gdy zmniejsza się podaż estrogenu.

Brak seksu a kondycja psychiczna

Intymne zbliżenia zwiększają poziom oksytocyny i serotoniny. Co więcej, znacząco poprawiają pewność siebie. Brak seksu może zatem przekładać się także na obniżenie nastroju. Nie oznacza to jednak, że bliskość cielesna w pełni warunkuje poczucie zadowolenia. Produkcja hormonów szczęścia wzmaga się chociażby podczas ćwiczeń fizycznych. Ewentualne deficyty można zatem uzupełnić na siłowni, w trakcie joggingu czy na parkiecie.

Kolejny problem to spadek libido. Ciało szybko przyzwyczaja się do braku bliskości, co nierzadko wiąże się ze zmniejszeniem popędu seksualnego. Na szczęście ponowne rozbudzenie w sobie pożądania jest możliwe, zwłaszcza u boku odpowiedniej osoby.

Zdaniem ekspertów długotrwała abstynencja seksualna może wywoływać także tak zwany "głód skóry" i towarzyszące mu ubytki emocjonalne. Niezaspokojona bliskość może nieść za sobą uczucie niepokoju, rozdrażnienia i przygnębienia. Kontakty fizyczne mają zatem niebagatelny wpływ na dobrostan psychiczny. Na szczęście zalicza się do nich nie tylko seks. Natychmiastową poprawę nastroju zapewnia także przyjacielski uścisk, a nawet głaskanie kota czy psa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: ohme.pl

Źródło zdjęcia głównego: Letizia McCall/Getty Images

Pozostałe wiadomości